Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

Licensed to Bentley University     HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/8/2013 05:34 PM
                     Bentley vs Roger Williams - 11/8/2013                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        1:58.38    1:55.28   11  
     1) Pernsteiner, Megan E SO         2) Le, Amanda D SR                
     3) Clauss, Melissa H SO            4) McGahie, Kaitlin A FR          
                  29.96     1:02.04 (32.08)     1:29.99 (27.95)     1:55.28 (25.29)
  2 Roger Williams University-NE  'A'                      NT    1:56.71    4  
     1) Earley, Shannon I FR            2) Martel, Hailey L SO            
     3) Mercurio, Alana N JR            4) Grandonico, Kristen D SR       
                  30.35     1:02.87 (32.52)     1:31.25 (28.38)     1:56.71 (25.46)
  3 Bentley University-NE  'B'                        2:01.41    1:58.58    2  
     1) Lewis, Caroline P SR            2) Exley, Heather K SR            
     3) Hellstern, Nicole A FR          4) Schlenker, Laura A FR          
                  30.62     1:04.11 (33.49)     1:32.45 (28.34)     1:58.58 (26.13)
  4 Roger Williams University-NE  'B'                      NT    2:03.16  
     1) Mone, Alexis J JR               2) Rose, Caroline O SO            
     3) Trenholm, Erica L JR            4) Pegno, Margaret A FR           
                  32.64     1:06.09 (33.45)     1:36.71 (30.62)     2:03.16 (26.45)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roger Williams University-NE  'A'                      NT    1:40.87   11  
     1) Lutze, Jamie P FR               2) Thurston, Eric D SR            
     3) Kitchen, David C FR             4) Moran, Christian F JR          
                  54.02                             1:18.69 ( )         1:40.87 ( )
            1:40.87 ( )                                                            
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:42.24    1:41.37    4  
     1) Witty, Josh T JR                2) Chan, Phillip K SR             
     3) Mouritsen, Andreas S JR         4) Sylvia, Steven T SR            
                  26.57       55.06 (55.06)     1:19.21 (24.15)     1:41.37 (46.31)
            1:41.37 ( )                                                            
  3 Bentley University-NE  'B'                        1:44.93    1:44.19    2  
     1) Connolly, Tim P SO              2) Koeber, Evan A FR              
     3) Liulakis, Alex M SO             4) Bury, Sebastian F SO           
                  26.93       56.62 (56.62)     1:21.65 (25.03)     1:44.19 (47.57)
            1:44.19 ( )                                                            
  4 Roger Williams University-NE  'B'                      NT    1:45.38  
     1) Bourque, Isaac C JR             2) Lehman, Brandon A SR           
     3) Root, Sam E FR                  4) Sonstrom, Colin R SO           
                  28.48       57.06 (57.06)     1:22.43 (25.37)     1:45.38 (48.32)
            1:45.38 ( )                                                            
  5 Bentley University-NE  'C'                             NT   x1:51.90  
     1) Amoroso, Cam P JR               2) Gilpin, Ryan P SO              
     3) Zimmer, Jerrod W FR             4) McSorley, Brandon R FR         
                  28.84   1:01.96 (1:01.96)     1:28.15 (26.19)     1:51.90 (49.94)
            1:51.90 ( )                                                            
  6 Roger Williams University-NE  'C'                      NT   x1:53.90  
     1) Hann, Brian T FR                2) Russo, Stephen M SO            
     3) Vaganay, Arnaud G FR            4) Brookes, Joseph R SR           
                  29.79   1:02.67 (1:02.67)     1:28.80 (26.13)     1:53.90 (51.23)
            1:53.90 ( )                                                            
  7 Bentley University-NE  'D'                             NT   x1:54.48  
     1) Woods, Chris K SR               2) Baghdad-Zouggagh, Fouad FR     
     3) Shanahan, Ryan T JR             4) Bartlett, Liam C FR            
                  28.64   1:03.64 (1:03.64)     1:31.32 (27.68)     1:54.48 (50.84)
            1:54.48 ( )                                                            
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuevas, Brittany M        FR RWU-NE                    NT   11:27.97    9  
                  30.82     1:04.69 (33.87)     1:39.14 (34.45)     2:13.40 (34.26)
        2:48.02 (34.62)     3:22.76 (34.74)     3:57.31 (34.55)     4:32.20 (34.89)
        5:06.91 (34.71)     5:41.88 (34.97)     6:17.04 (35.16)     6:51.96 (34.92)
        7:26.66 (34.70)     8:01.61 (34.95)     8:36.04 (34.43)     9:10.70 (34.66)
        9:45.42 (34.72)    10:20.00 (34.58)    10:54.21 (34.21)    11:27.97 (33.76)
  2 Suda, Amelia M            SR Bentley-NE                NT   11:56.75    4  
                  30.72     1:04.58 (33.86)     1:40.01 (35.43)     2:16.01 (36.00)
        2:52.04 (36.03)     3:28.44 (36.40)     4:05.09 (36.65)     4:41.94 (36.85)
        5:18.58 (36.64)     5:55.63 (37.05)     6:31.91 (36.28)     7:08.27 (36.36)
        7:44.62 (36.35)     8:21.20 (36.58)     8:58.00 (36.80)     9:34.50 (36.50)
       10:11.20 (36.70)    10:47.82 (36.62)    11:23.37 (35.55)    11:56.75 (33.38)
  3 Giordano, Michelle E      SO Bentley-NE          12:02.40   11:57.70    3  
                  31.65     1:06.12 (34.47)     1:41.53 (35.41)     2:17.44 (35.91)
        2:53.82 (36.38)     3:30.19 (36.37)     4:06.60 (36.41)     4:42.55 (35.95)
        5:18.69 (36.14)     5:55.25 (36.56)     6:31.49 (36.24)     7:08.22 (36.73)
        7:44.77 (36.55)     8:21.23 (36.46)     8:58.11 (36.88)     9:34.69 (36.58)
       10:11.26 (36.57)    10:47.83 (36.57)    11:23.71 (35.88)    11:57.70 (33.99)
  4 McGuire, Jessica M        SR RWU-NE                    NT   12:07.64    2  
                  33.26     1:08.72 (35.46)     1:45.07 (36.35)     2:21.37 (36.30)
        2:57.61 (36.24)     3:33.76 (36.15)     4:10.09 (36.33)     4:46.70 (36.61)
        5:23.35 (36.65)     6:00.07 (36.72)     6:36.72 (36.65)     7:13.37 (36.65)
        7:49.96 (36.59)     8:26.49 (36.53)     9:03.03 (36.54)     9:39.56 (36.53)
       10:16.49 (36.93)    10:53.30 (36.81)    11:30.40 (37.10)    12:07.64 (37.24)
  5 Devoe, Ally T             SR Bentley-NE          11:57.04   12:13.35    1  
                  31.05     1:05.21 (34.16)     1:40.30 (35.09)     2:16.08 (35.78)
        2:51.99 (35.91)     3:28.31 (36.32)     4:04.80 (36.49)     4:41.65 (36.85)
        5:18.83 (37.18)     5:55.95 (37.12)     6:32.97 (37.02)     7:10.43 (37.46)
        7:47.98 (37.55)     8:25.97 (37.99)     9:03.73 (37.76)     9:41.33 (37.60)
       10:19.17 (37.84)    10:57.26 (38.09)    11:35.38 (38.12)    12:13.35 (37.97)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karl, Owen M              SO Bentley-NE          10:49.69   10:46.21    9  
                  29.19     1:00.61 (31.42)     1:32.81 (32.20)     2:05.07 (32.26)
        2:37.41 (32.34)     3:10.04 (32.63)     3:42.75 (32.71)     4:15.62 (32.87)
        4:48.71 (33.09)     5:21.82 (33.11)     5:54.54 (32.72)     6:27.34 (32.80)
        6:59.88 (32.54)     7:32.52 (32.64)     8:04.72 (32.20)     8:37.16 (32.44)
        9:09.61 (32.45)     9:42.29 (32.68)    10:14.57 (32.28)    10:46.21 (31.64)
  2 Diefenbach, Kevin D       SO Bentley-NE          11:05.43   10:59.92    4  
                  29.04     1:00.63 (31.59)     1:32.72 (32.09)     2:05.37 (32.65)
        2:37.98 (32.61)     3:10.27 (32.29)     3:43.25 (32.98)     4:16.37 (33.12)
        4:49.45 (33.08)     5:22.81 (33.36)     5:56.04 (33.23)     6:29.32 (33.28)
        7:02.84 (33.52)     7:36.45 (33.61)     8:09.87 (33.42)     8:43.67 (33.80)
        9:17.90 (34.23)     9:51.69 (33.79)    10:26.20 (34.51)    10:59.92 (33.72)
  3 Wallace, Ryne L           SO RWU-NE                    NT   11:01.90    3  
                  29.00     1:00.01 (31.01)     1:31.88 (31.87)     2:04.39 (32.51)
        2:37.23 (32.84)     3:10.39 (33.16)     3:43.57 (33.18)     4:17.33 (33.76)
        4:51.30 (33.97)     5:24.83 (33.53)     5:58.77 (33.94)     6:32.52 (33.75)
        7:06.06 (33.54)     7:40.06 (34.00)     8:13.98 (33.92)     8:47.98 (34.00)
        9:21.94 (33.96)     9:55.99 (34.05)    10:29.84 (33.85)    11:01.90 (32.06)
  4 Mason, Luke W             JR Bentley-NE                NT   11:17.56    2  
                  29.27     1:01.87 (32.60)     1:35.14 (33.27)     2:08.86 (33.72)
        2:42.29 (33.43)     3:16.51 (34.22)     3:51.21 (34.70)     4:26.07 (34.86)
        5:00.15 (34.08)     5:34.62 (34.47)     6:09.33 (34.71)     6:44.39 (35.06)
        7:18.97 (34.58)     7:53.45 (34.48)     8:27.55 (34.10)     9:02.04 (34.49)
        9:37.23 (35.19)    10:11.27 (34.04)    10:45.27 (34.00)    11:17.56 (32.29)
  5 Nickerson, Andrew W       FR Bentley-NE          11:11.36  x11:17.84  
                  28.85     1:00.90 (32.05)     1:33.77 (32.87)     2:06.74 (32.97)
        2:40.47 (33.73)     3:13.96 (33.49)     3:47.62 (33.66)     4:21.40 (33.78)
        4:55.19 (33.79)     5:29.36 (34.17)     6:03.68 (34.32)     6:38.42 (34.74)
        7:13.40 (34.98)     7:48.42 (35.02)     8:23.63 (35.21)     8:58.87 (35.24)
        9:34.06 (35.19)    10:09.30 (35.24)    10:44.51 (35.21)    11:17.84 (33.33)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niman, Stephanie M        JR RWU-NE                    NT    2:02.48    9  
                  28.50       59.23 (30.73)     1:30.88 (31.65)     2:02.48 (31.60)
  2 Almandoz, Andrea          FR RWU-NE                    NT    2:04.16    4  
                  28.21       58.79 (30.58)     1:30.54 (31.75)     2:04.16 (33.62)
  3 Goodwin, Lindsey A        SO Bentley-NE           2:06.69    2:04.38    3  
                  28.86     1:00.44 (31.58)     1:32.77 (32.33)     2:04.38 (31.61)
  4 Culkin, Kelly L           SO Bentley-NE           2:11.56    2:05.62    2  
                  29.11     1:00.56 (31.45)     1:33.11 (32.55)     2:05.62 (32.51)
  5 Hellstern, Nicole A       FR Bentley-NE           2:06.37    2:06.86    1  
                  28.01       59.28 (31.27)     1:32.62 (33.34)     2:06.86 (34.24)
  6 Panzarino, Elizabeth A    JR RWU-NE                    NT    2:11.57  
                  30.24     1:04.03 (33.79)     1:38.04 (34.01)     2:11.57 (33.53)
  7 Carlson, Erin L           SR RWU-NE                    NT   x2:13.16  
                  29.56     1:03.02 (33.46)     1:38.01 (34.99)     2:13.16 (35.15)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Davis L           FR Bentley-NE           1:49.08    1:48.76    9  
                  24.75       52.17 (27.42)     1:20.31 (28.14)     1:48.76 (28.45)
  2 Mouritsen, Andreas S      JR Bentley-NE           1:50.46    1:50.24    4  
                  25.58       53.45 (27.87)     1:21.62 (28.17)     1:50.24 (28.62)
  3 Bourque, Isaac C          JR RWU-NE                    NT    1:54.10    3  
                  26.19       54.71 (28.52)     1:24.69 (29.98)     1:54.10 (29.41)
  4 Root, Sam E               FR RWU-NE                    NT    1:55.18    2  
                  26.63       55.86 (29.23)     1:25.84 (29.98)     1:55.18 (29.34)
  5 Lehman, Brandon A         SR RWU-NE                    NT    1:55.80    1  
                  26.48       55.57 (29.09)     1:25.82 (30.25)     1:55.80 (29.98)
  6 Toselli, Nick A           SO Bentley-NE           1:54.68    1:55.88  
                  26.01       54.88 (28.87)     1:25.43 (30.55)     1:55.88 (30.45)
  7 McSorley, Brandon R       FR Bentley-NE                NT   x2:01.33  
                  26.97       56.93 (29.96)     1:28.66 (31.73)     2:01.33 (32.67)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Shannon I         FR RWU-NE                    NT    1:02.51    9  
                  30.63     1:02.51 (31.88)                                        
  2 Pernsteiner, Megan E      SO Bentley-NE           1:04.46    1:04.13    4  
                  31.07     1:04.13 (33.06)                                        
  3 Schlenker, Laura A        FR Bentley-NE           1:07.55    1:06.61    3  
                  31.78     1:06.61 (34.83)                                        
  4 Lewis, Caroline P         SR Bentley-NE           1:04.64    1:06.76    2  
                  32.41     1:06.76 (34.35)                                        
  5 Sullivan, Margaret s      SR RWU-NE                    NT    1:12.05    1  
                  34.88     1:12.05 (37.17)                                        
  6 Mone, Alexis J            JR RWU-NE                    NT    1:14.23  
                  33.78     1:14.23 (40.45)                                        
  7 Maggiore, Alyssa S        SR RWU-NE                    NT   x1:15.31  
                  35.97     1:15.31 (39.34)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Tim P           SO Bentley-NE             56.01      56.44    9  
                  27.68       56.44 (28.76)                                        
  2 Lutze, Jamie P            FR RWU-NE                    NT      56.47    4  
                  27.27       56.47 (29.20)                                        
  3 Witty, Josh T             JR Bentley-NE             56.54      56.48    3  
                  27.51       56.48 (28.97)                                        
  4 Ahlemyer, Matthew C       FR Bentley-NE             58.71      58.96    2  
                  28.67       58.96 (30.29)                                        
  5 Amoroso, Cam P            JR Bentley-NE           1:03.59   x1:03.44  
                  30.36     1:03.44 (33.08)                                        
  6 Velseboer, Nicholas S     SR RWU-NE                    NT    1:04.77    1  
                  30.98     1:04.77 (33.79)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D              SR Bentley-NE           1:11.58    1:09.47    9  
                  32.85     1:09.47 (36.62)                                        
  2 Exley, Heather K          SR Bentley-NE           1:12.06    1:12.44    4  
                  34.08     1:12.44 (38.36)                                        
  3 Martel, Hailey L          SO RWU-NE                    NT    1:12.53    3  
                  34.13     1:12.53 (38.40)                                        
  4 Rose, Caroline O          SO RWU-NE                    NT    1:14.93    2  
                  34.28     1:14.93 (40.65)                                        
  5 Shadwell, Alysia L        JR RWU-NE                    NT    1:15.89    1  
                  35.09     1:15.89 (40.80)                                        
  6 Laurion, Kate M           SR Bentley-NE           1:19.54    1:19.70  
                  37.08     1:19.70 (42.62)                                        
  7 Caher, Erin M             SR Bentley-NE           1:21.62   x1:22.21  
                  39.29     1:22.21 (42.92)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thurston, Eric D          SR RWU-NE                    NT    1:00.91    9  
                  28.88     1:00.91 (32.03)                                        
  2 Kitchen, David C          FR RWU-NE                    NT    1:01.15    4  
                  28.76     1:01.15 (32.39)                                        
  3 Belanger, Peter B         SR Bentley-NE           1:04.92    1:04.25    3  
                  29.63     1:04.25 (34.62)                                        
  4 Chan, Phillip K           SR Bentley-NE           1:04.21    1:04.44    2  
                  30.34     1:04.44 (34.10)                                        
  5 Koeber, Evan A            FR Bentley-NE           1:05.01    1:08.07    1  
                  31.07     1:08.07 (37.00)                                        
  6 Gilpin, Ryan P            SO Bentley-NE           1:12.91   x1:12.32  
                  33.40     1:12.32 (38.92)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mercurio, Alana N         JR RWU-NE                    NT    2:19.99    9  
                  30.79     1:05.69 (34.90)     1:41.68 (35.99)     2:19.99 (38.31)
  2 Trenholm, Erica L         JR RWU-NE                    NT    2:25.33    4  
                  32.47     1:09.51 (37.04)     1:48.07 (38.56)     2:25.33 (37.26)
  3 Clauss, Melissa H         SO Bentley-NE           2:24.23    2:26.33    3  
                  30.62     1:06.07 (35.45)     1:44.77 (38.70)     2:26.33 (41.56)
  4 Giordano, Michelle E      SO Bentley-NE           2:42.50    2:44.23    2  
                  35.30     1:17.27 (41.97)     2:01.61 (44.34)     2:44.23 (42.62)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spazzarini, Jason E       JR RWU-NE                    NT    2:03.75    9  
                  26.88       57.17 (30.29)     1:28.99 (31.82)     2:03.75 (34.76)
  2 Liulakis, Alex M          SO Bentley-NE           2:09.59    2:05.32    4  
                  26.98       58.05 (31.07)     1:31.09 (33.04)     2:05.32 (34.23)
  3 Coleman, Gregory M        FR Bentley-NE           2:06.35    2:05.89    3  
                  28.06     1:00.58 (32.52)     1:33.11 (32.53)     2:05.89 (32.78)
  4 Witol, Dennis A           FR Bentley-NE           2:05.58    2:06.69    2  
                  28.21       59.44 (31.23)     1:31.99 (32.55)     2:06.69 (34.70)
  5 Vaganay, Arnaud G         FR RWU-NE                    NT    2:16.89    1  
                  28.13     1:01.83 (33.70)     1:38.25 (36.42)     2:16.89 (38.64)
  6 Russo, Stephen M          SO RWU-NE                    NT    2:23.61  
                  30.07     1:05.86 (35.79)     1:44.35 (38.49)     2:23.61 (39.26)
  7 Hann, Brian T             FR RWU-NE                    NT   x2:25.76  
                  28.90     1:02.53 (33.63)     1:41.40 (38.87)     2:25.76 (44.36)
  8 Langin, Andrew P          JR Bentley-NE           2:26.02   x2:26.76  
                  30.91     1:07.30 (36.39)     1:46.64 (39.34)     2:26.76 (40.12)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGahie, Kaitlin A        FR Bentley-NE             25.58      25.76    9  
  2 Niman, Stephanie M        JR RWU-NE                    NT      25.89    4  
  3 Grandonico, Kristen D     SR RWU-NE                    NT      26.17    3  
  4 Goodwin, Lindsey A        SO Bentley-NE             26.10      26.46    2  
  5 Pegno, Margaret A         FR RWU-NE                    NT      26.50    1  
  6 Carlson, Erin L           SR RWU-NE                    NT     x27.09  
  7 Schlenker, Laura A        FR Bentley-NE             27.97      27.27  
  8 Donovan, Mikaela M        JR Bentley-NE             31.30     x31.30  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Christian F        JR RWU-NE                    NT      22.27    9  
  2 Sylvia, Steven T          SR Bentley-NE             22.59      22.58    3.5
  2 Bury, Sebastian F         SO Bentley-NE             22.47      22.58    3.5
  4 Lehman, Brandon A         SR RWU-NE                    NT      22.66    2  
  5 Sonstrom, Colin R         SO RWU-NE                    NT      22.73    1  
  6 Bartlett, Liam C          FR Bentley-NE             23.39      23.06  
  7 Toselli, Nick A           SO Bentley-NE             22.71     x23.47  
  8 Brookes, Joseph R         SR RWU-NE                    NT     x26.57  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancini, Nicola M         SO Bentley-NE            289.90     278.76    9  
  2 Stone, Courtney G         SO Bentley-NE            221.40     224.18    4  
  3 Konkol, Jess A            SO RWU-NE                    NP     210.07    3  
  4 West, Jayleene M          JR RWU-NE                    NP     183.15    2  
 -- Kordana, Kristie K        JR RWU-NE                    NP         DQ  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridge, Colton W          SO Bentley-NE                NP     224.62    9  
  2 Stanley, Adam C           SR RWU-NE                    NP     221.33    4  
  3 Cilia, Nicholas R         FR Bentley-NE            173.80     166.57    3  
  4 Ambrosino, Jeremy M       SO RWU-NE                    NP     116.25    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGahie, Kaitlin A        FR Bentley-NE             55.92      56.36    9  
                  27.45       56.36 (28.91)                                        
  2 Grandonico, Kristen D     SR RWU-NE                    NT      57.17    4  
                  27.63       57.17 (29.54)                                        
  3 Hellstern, Nicole A       FR Bentley-NE             58.81      57.44    3  
                  27.58       57.44 (29.86)                                        
  4 Niman, Stephanie M        JR RWU-NE                    NT      58.03    2  
                  28.74       58.03 (29.29)                                        
  5 Culkin, Kelly L           SO Bentley-NE           1:00.30      59.95    1  
                  29.35       59.95 (30.60)                                        
  6 Shadwell, Alysia L        JR RWU-NE                    NT    1:00.05  
                  28.97     1:00.05 (31.08)                                        
  7 Carlson, Erin L           SR RWU-NE                    NT   x1:00.70  
                  28.78     1:00.70 (31.92)                                        
  8 Koeber, Alison P          JR Bentley-NE           1:06.10   x1:06.02  
                  31.28     1:06.02 (34.74)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Christian F        JR RWU-NE                    NT      49.07    9  
                  23.40       49.07 (25.67)                                        
  2 Wilson, Davis L           FR Bentley-NE             50.81      50.27    4  
                  24.18       50.27 (26.09)                                        
  3 Sylvia, Steven T          SR Bentley-NE             50.15      50.46    3  
                  24.16       50.46 (26.30)                                        
  4 Bury, Sebastian F         SO Bentley-NE             49.62      50.47    2  
                  24.41       50.47 (26.06)                                        
  5 Sonstrom, Colin R         SO RWU-NE                    NT      51.22    1  
                  24.88       51.22 (26.34)                                        
  6 Bourque, Isaac C          JR RWU-NE                    NT      51.50  
                  24.71       51.50 (26.79)                                        
  7 Spazzarini, Jason E       JR RWU-NE                    NT     x52.54  
                  25.46       52.54 (27.08)                                        
  8 McSorley, Brandon R       FR Bentley-NE             53.85     x53.08  
                  25.48       53.08 (27.60)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Shannon I         FR RWU-NE                    NT    2:12.99    9  
                  30.73     1:03.64 (32.91)     1:38.42 (34.78)     2:12.99 (34.57)
  2 Pernsteiner, Megan E      SO Bentley-NE           2:18.84    2:19.25    4  
                  32.39     1:07.09 (34.70)     1:43.51 (36.42)     2:19.25 (35.74)
  3 Lewis, Caroline P         SR Bentley-NE           2:22.96    2:25.93    3  
                  33.72     1:11.25 (37.53)     1:49.32 (38.07)     2:25.93 (36.61)
  4 Mone, Alexis J            JR RWU-NE                    NT    2:27.92    2  
                  34.37     1:11.36 (36.99)     1:49.72 (38.36)     2:27.92 (38.20)
  5 Schlenker, Laura A        FR Bentley-NE           2:28.01    2:29.49    1  
                  33.47     1:11.86 (38.39)     1:51.56 (39.70)     2:29.49 (37.93)
  6 Sullivan, Margaret s      SR RWU-NE                    NT    2:34.88  
                  36.57     1:15.71 (39.14)     1:55.27 (39.56)     2:34.88 (39.61)
  7 Maggiore, Alyssa S        SR RWU-NE                    NT   x2:37.00  
                  36.97     1:17.22 (40.25)     1:59.83 (42.61)     2:37.00 (37.17)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witty, Josh T             JR Bentley-NE           2:05.28    2:04.10    9  
                  28.58       59.64 (31.06)     1:32.19 (32.55)     2:04.10 (31.91)
  2 Connolly, Tim P           SO Bentley-NE           2:04.07    2:04.91    4  
                  28.65     1:00.07 (31.42)     1:33.14 (33.07)     2:04.91 (31.77)
  3 Ahlemyer, Matthew C       FR Bentley-NE           2:07.27    2:05.99    3  
                  29.10     1:00.45 (31.35)     1:33.29 (32.84)     2:05.99 (32.70)
  4 Lutze, Jamie P            FR RWU-NE                    NT    2:07.04    2  
                  30.26     1:02.47 (32.21)     1:34.79 (32.32)     2:07.04 (32.25)
  5 Woods, Chris K            SR Bentley-NE           2:14.88   x2:14.01  
                  31.08     1:04.58 (33.50)     1:39.26 (34.68)     2:14.01 (34.75)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D              SR Bentley-NE                NT    2:31.09    9  
                  33.83     1:11.78 (37.95)     1:51.33 (39.55)     2:31.09 (39.76)
  2 Rose, Caroline O          SO RWU-NE                    NT    2:34.61    4  
                  35.02     1:14.24 (39.22)     1:54.49 (40.25)     2:34.61 (40.12)
  3 Exley, Heather K          SR Bentley-NE           2:38.86    2:37.54    3  
                  36.65     1:17.22 (40.57)     1:57.57 (40.35)     2:37.54 (39.97)
  4 Martel, Hailey L          SO RWU-NE                    NT    2:37.74    2  
                  34.79     1:14.95 (40.16)     1:56.01 (41.06)     2:37.74 (41.73)
  5 Shadwell, Alysia L        JR RWU-NE                    NT    2:50.00    1  
                  37.01     1:18.86 (41.85)     2:03.27 (44.41)     2:50.00 (46.73)
  6 Caher, Erin M             SR Bentley-NE           2:53.94    2:52.54  
                  39.47     1:23.61 (44.14)     2:08.31 (44.70)     2:52.54 (44.23)
  7 Laurion, Kate M           SR Bentley-NE           2:54.72   x2:54.97  
                  39.13     1:23.55 (44.42)     2:09.42 (45.87)     2:54.97 (45.55)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchen, David C          FR RWU-NE                    NT    2:16.84    9  
                  30.94     1:06.20 (35.26)     1:41.92 (35.72)     2:16.84 (34.92)
  2 Thurston, Eric D          SR RWU-NE                    NT    2:17.12    4  
                  31.13     1:06.41 (35.28)     1:42.23 (35.82)     2:17.12 (34.89)
  3 Witol, Dennis A           FR Bentley-NE           2:23.87    2:25.41    3  
                  33.19     1:09.97 (36.78)     1:47.29 (37.32)     2:25.41 (38.12)
  4 Belanger, Peter B         SR Bentley-NE           2:26.11    2:27.84    2  
                  31.86     1:08.97 (37.11)     1:47.39 (38.42)     2:27.84 (40.45)
  5 Koeber, Evan A            FR Bentley-NE           2:30.43    2:33.33    1  
                  34.13     1:13.72 (39.59)     1:54.48 (40.76)     2:33.33 (38.85)
  6 Gilpin, Ryan P            SO Bentley-NE           2:38.51   x2:39.00  
                  34.41     1:14.74 (40.33)     1:57.08 (42.34)     2:39.00 (41.92)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Shannon I         FR RWU-NE                    NT    5:22.93    9  
                  29.41     1:00.72 (31.31)     1:33.21 (32.49)     2:06.16 (32.95)
        2:38.54 (32.38)     3:11.35 (32.81)     3:44.73 (33.38)     4:18.31 (33.58)
        4:51.27 (32.96)     5:22.93 (31.66)                                        
  2 Culkin, Kelly L           SO Bentley-NE           5:32.68    5:37.68    4  
                  30.95     1:04.06 (33.11)     1:37.83 (33.77)     2:11.96 (34.13)
        2:46.25 (34.29)     3:20.20 (33.95)     3:54.30 (34.10)     4:28.81 (34.51)
        5:03.46 (34.65)     5:37.68 (34.22)                                        
  3 Cuevas, Brittany M        FR RWU-NE                    NT    5:41.18    3  
                  30.50     1:04.31 (33.81)     1:38.62 (34.31)     2:13.02 (34.40)
        2:47.47 (34.45)     3:22.11 (34.64)     3:57.38 (35.27)     4:32.40 (35.02)
        5:07.21 (34.81)     5:41.18 (33.97)                                        
  4 Suda, Amelia M            SR Bentley-NE           5:50.86    5:49.77    2  
                  30.31     1:04.17 (33.86)     1:39.44 (35.27)     2:15.00 (35.56)
        2:50.70 (35.70)     3:26.78 (36.08)     4:03.40 (36.62)     4:39.46 (36.06)
        5:15.27 (35.81)     5:49.77 (34.50)                                        
  5 McGuire, Jessica M        SR RWU-NE                    NT    5:58.13    1  
                  32.51     1:07.72 (35.21)     1:43.83 (36.11)     2:20.07 (36.24)
        2:56.32 (36.25)     3:32.45 (36.13)     4:08.91 (36.46)     4:45.27 (36.36)
        5:22.14 (36.87)     5:58.13 (35.99)                                        
  6 Devoe, Ally T             SR Bentley-NE           5:56.32    6:00.10  
                  31.31     1:06.09 (34.78)     1:41.61 (35.52)     2:18.24 (36.63)
        2:55.34 (37.10)     3:31.96 (36.62)     4:08.93 (36.97)     4:46.19 (37.26)
        5:23.80 (37.61)     6:00.10 (36.30)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Davis L           FR Bentley-NE           4:58.38    5:03.63    9  
                  27.04       57.04 (30.00)     1:27.46 (30.42)     1:58.18 (30.72)
        2:29.06 (30.88)     2:59.78 (30.72)     3:31.00 (31.22)     4:02.11 (31.11)
        4:32.99 (30.88)     5:03.63 (30.64)                                        
  2 Karl, Owen M              SO Bentley-NE           5:09.30    5:09.12    4  
                  27.68       57.52 (29.84)     1:27.81 (30.29)     1:58.65 (30.84)
        2:30.14 (31.49)     3:01.99 (31.85)     3:34.00 (32.01)     4:06.03 (32.03)
        4:37.81 (31.78)     5:09.12 (31.31)                                        
  3 Diefenbach, Kevin D       SO Bentley-NE           5:21.06    5:19.88    3  
                  28.61       59.80 (31.19)     1:31.79 (31.99)     2:04.32 (32.53)
        2:36.81 (32.49)     3:09.11 (32.30)     3:42.12 (33.01)     4:15.33 (33.21)
        4:48.26 (32.93)     5:19.88 (31.62)                                        
  4 Wallace, Ryne L           SO RWU-NE                    NT    5:22.15    2  
                  28.15       58.94 (30.79)     1:31.46 (32.52)     2:04.45 (32.99)
        2:37.83 (33.38)     3:11.03 (33.20)     3:44.08 (33.05)     4:17.44 (33.36)
        4:50.40 (32.96)     5:22.15 (31.75)                                        
  5 Nickerson, Andrew W       FR Bentley-NE           5:24.36   x5:26.04  
                  28.80     1:00.56 (31.76)     1:33.82 (33.26)     2:06.84 (33.02)
        2:40.23 (33.39)     3:13.77 (33.54)     3:47.44 (33.67)     4:21.18 (33.74)
        4:54.85 (33.67)     5:26.04 (31.19)                                        
  6 Williams, Patrick D       FR RWU-NE                    NT    6:04.20    1  
                  32.84     1:07.73 (34.89)     1:43.34 (35.61)     2:21.81 (38.47)
        2:59.37 (37.56)     3:36.97 (37.60)     4:13.43 (36.46)     4:51.63 (38.20)
        5:28.43 (36.80)     6:04.20 (35.77)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almandoz, Andrea          FR RWU-NE                    NT    1:01.53    9  
                  28.63     1:01.53 (32.90)                                        
  2 Goodwin, Lindsey A        SO Bentley-NE           1:05.81    1:04.15    4  
                  30.00     1:04.15 (34.15)                                        
  3 Clauss, Melissa H         SO Bentley-NE           1:02.58    1:04.18    3  
                  29.30     1:04.18 (34.88)                                        
  4 Mercurio, Alana N         JR RWU-NE                    NT    1:04.67    2  
                  30.31     1:04.67 (34.36)                                        
  5 Trenholm, Erica L         JR RWU-NE                    NT    1:07.12    1  
                  31.51     1:07.12 (35.61)                                        
  6 Giordano, Michelle E      SO Bentley-NE           1:15.81    1:15.59  
                  34.46     1:15.59 (41.13)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mouritsen, Andreas S      JR Bentley-NE             55.60      55.09    9  
                  25.24       55.09 (29.85)                                        
  2 Coleman, Gregory M        FR Bentley-NE             55.15      55.41    4  
                  26.41       55.41 (29.00)                                        
  3 Liulakis, Alex M          SO Bentley-NE             55.90      55.67    3  
                  25.82       55.67 (29.85)                                        
  4 Spazzarini, Jason E       JR RWU-NE                    NT      56.13    2  
                  26.51       56.13 (29.62)                                        
  5 Vaganay, Arnaud G         FR RWU-NE                    NT      56.78    1  
                  26.47       56.78 (30.31)                                        
  6 Root, Sam E               FR RWU-NE                    NT      57.56  
                  26.75       57.56 (30.81)                                        
  7 McCarthy, Colin M         FR Bentley-NE             59.13   x1:00.58  
                  25.96     1:00.58 (34.62)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancini, Nicola M         SO Bentley-NE            281.00     273.75    9  
  2 Stone, Courtney G         SO Bentley-NE            184.35     221.40    4  
  3 West, Jayleene M          JR RWU-NE                    NP     176.32    3  
  4 Konkol, Jess A            SO RWU-NE                    NP     149.25    2  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Adam C           SR RWU-NE                    NP     194.25    9  
  2 Bridge, Colton W          SO Bentley-NE                NP     174.14    4  
  3 Cilia, Nicholas R         FR Bentley-NE            220.15     125.92    3  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almandoz, Andrea          FR RWU-NE                    NT    2:15.49    9  
                  28.90     1:03.35 (34.45)     1:42.87 (39.52)     2:15.49 (32.62)
  2 Pernsteiner, Megan E      SO Bentley-NE           2:20.55    2:19.59    4  
                  30.79     1:05.42 (34.63)     1:46.83 (41.41)     2:19.59 (32.76)
  3 Le, Amanda D              SR Bentley-NE           2:25.04    2:20.36    3  
                  30.41     1:07.01 (36.60)     1:46.58 (39.57)     2:20.36 (33.78)
  4 Martel, Hailey L          SO RWU-NE                    NT    2:27.26    2  
                  31.56     1:12.80 (41.24)     1:52.75 (39.95)     2:27.26 (34.51)
  5 Exley, Heather K          SR Bentley-NE           2:34.50    2:27.47    1  
                  32.90     1:12.12 (39.22)     1:53.15 (41.03)     2:27.47 (34.32)
  6 Mercurio, Alana N         JR RWU-NE                    NT    2:28.42  
                  30.80     1:09.16 (38.36)     1:54.10 (44.94)     2:28.42 (34.32)
  7 Suda, Amelia M            SR Bentley-NE                NT   x2:30.82  
                  33.61     1:12.48 (38.87)     1:56.56 (44.08)     2:30.82 (34.26)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchen, David C          FR RWU-NE                    NT    2:04.02    9  
                  26.75     1:00.46 (33.71)     1:35.73 (35.27)     2:04.02 (28.29)
  2 Mouritsen, Andreas S      JR Bentley-NE           2:04.66    2:04.62    4  
                  26.33       59.16 (32.83)     1:36.23 (37.07)     2:04.62 (28.39)
  3 Witol, Dennis A           FR Bentley-NE           2:05.98    2:09.49    3  
                  27.62     1:00.73 (33.11)     1:38.47 (37.74)     2:09.49 (31.02)
  4 Liulakis, Alex M          SO Bentley-NE           2:07.64    2:09.52    2  
                  26.44     1:00.19 (33.75)     1:39.31 (39.12)     2:09.52 (30.21)
  5 Ahlemyer, Matthew C       FR Bentley-NE           2:10.73   x2:10.55  
                  27.25       59.61 (32.36)     1:39.46 (39.85)     2:10.55 (31.09)
  6 Russo, Stephen M          SO RWU-NE                    NT    2:17.65    1  
                  29.43     1:06.15 (36.72)     1:46.36 (40.21)     2:17.65 (31.29)
  7 Hann, Brian T             FR RWU-NE                    NT    2:19.25  
                  29.41     1:05.48 (36.07)     1:47.50 (42.02)     2:19.25 (31.75)
 -- Zimmer, Jerrod W          FR Bentley-NE                NT   X2:15.74  
                  27.74     1:04.16 (36.42)     1:43.61 (39.45)     2:15.74 (32.13)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roger Williams University-NE  'A'                      NT    1:43.37   11  
     1) Niman, Stephanie M JR           2) Pegno, Margaret A FR           
     3) Almandoz, Andrea FR             4) Grandonico, Kristen D SR       
                  26.02       52.03 (26.01)     1:18.52 (26.49)     1:43.37 (24.85)
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:46.72    1:43.51    4  
     1) Hellstern, Nicole A FR          2) Clauss, Melissa H SO           
     3) Goodwin, Lindsey A SO           4) McGahie, Kaitlin A FR          
                  26.50       52.78 (26.28)     1:18.11 (25.33)     1:43.51 (25.40)
  3 Bentley University-NE  'B'                        1:54.99    1:50.05    2  
     1) Suda, Amelia M SR               2) Lewis, Caroline P SR           
     3) Culkin, Kelly L SO              4) Devoe, Ally T SR               
                  28.08       55.36 (27.28)     1:23.50 (28.14)     1:50.05 (26.55)
  4 Roger Williams University-NE  'B'                      NT    1:50.37  
     1) Cuevas, Brittany M FR           2) Carlson, Erin L SR             
     3) Panzarino, Elizabeth A JR       4) Shadwell, Alysia L JR          
                  28.02       55.30 (27.28)     1:23.25 (27.95)     1:50.37 (27.12)
  5 Roger Williams University-NE  'C'                      NT   x1:58.56  
     1) Trenholm, Erica L JR            2) Rose, Caroline O SO            
     3) Maggiore, Alyssa S SR           4) McGuire, Jessica M SR          
                  28.50     1:00.80 (32.30)     1:27.83 (27.03)     1:58.56 (30.73)
  6 Bentley University-NE  'C'                             NT   x2:00.38  
     1) Caher, Erin M SR                2) Koeber, Alison P JR            
     3) Donovan, Mikaela M JR           4) Giordano, Michelle E SO        
                  30.16       59.52 (29.36)     1:30.91 (31.39)     2:00.38 (29.47)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roger Williams University-NE  'A'                      NT    1:28.87   11  
     1) Sonstrom, Colin R SO            2) Bourque, Isaac C JR            
     3) Lehman, Brandon A SR            4) Moran, Christian F JR          
                  22.67       45.21 (22.54)     1:06.93 (21.72)     1:28.87 (21.94)
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:30.73    1:29.85    4  
     1) Bury, Sebastian F SO            2) Belanger, Peter B SR           
     3) Toselli, Nick A SO              4) Sylvia, Steven T SR            
                  22.86       45.76 (22.90)     1:08.31 (22.55)     1:29.85 (21.54)
  3 Bentley University-NE  'B'                        1:33.14    1:32.67    2  
     1) Connolly, Tim P SO              2) Coleman, Gregory M FR          
     3) Karl, Owen M SO                 4) Wilson, Davis L FR             
                  23.59       46.58 (22.99)     1:10.09 (23.51)     1:32.67 (22.58)
  4 Roger Williams University-NE  'B'                      NT    1:32.71  
     1) Wallace, Ryne L SO              2) Root, Sam E FR                 
     3) Lutze, Jamie P FR               4) Thurston, Eric D SR            
                  24.05       47.21 (23.16)     1:09.81 (22.60)     1:32.71 (22.90)
  5 Bentley University-NE  'C'                             NT   x1:37.02  
     1) Bartlett, Liam C FR             2) Woods, Chris K SR              
     3) Langin, Andrew P JR             4) Mason, Luke W JR               
                  23.50       48.11 (24.61)     1:13.26 (25.15)     1:37.02 (23.76)
  6 Bentley University-NE  'D'                             NT   x1:37.85  
     1) McCarthy, Colin M FR            2) Zimmer, Jerrod W FR            
     3) Shanahan, Ryan T JR             4) Diefenbach, Kevin D SO         
                  24.72       49.20 (24.48)     1:14.14 (24.94)     1:37.85 (23.71)
  7 Roger Williams University-NE  'C'                      NT   x1:41.72  
     1) Hann, Brian T FR                2) Brookes, Joseph R SR           
     3) Russo, Stephen M SO             4) Vaganay, Arnaud G FR           
                  26.61       52.04 (25.43)     1:17.64 (25.60)     1:41.72 (24.08)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. Bentley University                  318   2. Roger Williams University           273
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Bentley University                  151   2. Roger Williams University           146
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Bentley University                  167   2. Roger Williams University           127