Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

Licensed to Keene State College    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/18/2014 07:39 PM
                      Keene State vs Bentley - 1/18/2014                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Keene State-NE  'B'                                NT    1:52.88   11  
     1) Dasilva, Taylor A JR            2) Nickerson, Corrina A SO        
     3) Gallugi, Liv C SO               4) Bartlett, Alison N SO          
                  28.96     1:01.44 (32.48)     1:28.94 (27.50)     1:52.88 (23.94)
  2 1-2 Bentley University-NE  'A'                    1:56.09    1:56.86    4  
     1) Pernsteiner, Megan E SO         2) Le, Amanda D SR                
     3) Clauss, Melissa H SO            4) McGahie, Kaitlin A FR          
                  30.58     1:02.49 (31.91)     1:31.17 (28.68)     1:56.86 (25.69)
  3 1-3 Keene State-NE  'A'                                NT    1:56.97    2  
     1) Rutigliano, Nicole R SR         2) Houser, Lexi F SR              
     3) Fitzhenry, Emma C SR            4) Murray, Stephanie L SR         
                  29.25     1:01.86 (32.61)     1:31.33 (29.47)     1:56.97 (25.64)
  4 1-4 Bentley University-NE  'B'                    1:58.49    1:59.72  
     1) Lewis, Caroline P SR            2) Exley, Heather K SR            
     3) Culkin, Kelly L SO              4) Hellstern, Danielle K JR       
                  30.81     1:04.26 (33.45)     1:34.53 (30.27)     1:59.72 (25.19)
  5 1-5 Bentley University-NE  'C'                    2:03.59   x2:11.54  
     1) Schlenker, Laura A FR           2) Caher, Erin M SR               
     3) Simoneau, Kaitlyn R JR          4) Laurion, Kate M SR             
                  31.73     1:10.69 (38.96)     1:41.51 (30.82)     2:11.54 (30.03)
 -- 1- Keene State-NE  'C'                                 NT         DQ  
     1) Laliberte, Brianna L SO         2) Day, Lindsey A JR              
     3) Sestak, Madison C SO            4) Butler, Rachel W               
                  29.75     1:04.22 (34.47)     1:32.36 (28.14)          DQ (26.21)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Keene State-NE  'A'                                NT    1:37.51   11  
     1) Hollingsworth, Harrison C JR    2) Hyde, Jared R SR               
     3) Oliveira, Daniel J SR           4) Black, James V SR              
                  25.43       53.08 (27.65)     1:16.55 (23.47)     1:37.51 (20.96)
  2 1-2 Keene State-NE  'C'                                NT    1:40.52    4  
     1) Barriss, Christopher J FR       2) Shepard, Nathan G FR           
     3) Youngstrom, Gregory G SO        4) Duffley, Logan S SO            
                  25.76       54.23 (28.47)     1:18.08 (23.85)     1:40.52 (22.44)
  3 1-3 Keene State-NE  'B'                                NT   x1:41.31  
     1) Dunton, Randy S JR              2) Tambascio, Tyler A SR          
     3) Tallcouch, Tyler C JR           4) Boraski, Ryan R FR             
                  25.57       55.04 (29.47)     1:19.90 (24.86)     1:41.31 (21.41)
  4 1-4 Bentley University-NE  'A'                    1:41.83    1:42.19    2  
     1) Witty, Josh T JR                2) Chan, Phillip K SR             
     3) Belanger, Peter B SR            4) Sylvia, Steven T SR            
                  26.98       55.21 (28.23)     1:20.01 (24.80)     1:42.19 (22.18)
  5 1-5 Bentley University-NE  'B'                    1:44.42    1:44.87  
     1) Connolly, Tim P SO              2) Mulvey-Hudson, Connor L JR     
     3) Liulakis, Alex M SO             4) Faria, Rene JR                 
                  26.93       56.71 (29.78)     1:22.05 (25.34)     1:44.87 (22.82)
  6 1-6 Bentley University-NE  'C'                    1:47.29   x1:49.99  
     1) Woods, Chris K SR               2) Witol, Dennis A FR             
     3) Coleman, Gregory M FR           4) Mason, Luke W JR               
                  29.03     1:00.40 (31.37)     1:26.17 (25.77)     1:49.99 (23.82)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Shea, Caity E         JR Keene St.-NE              NT   10:59.99    9  
                  29.12     1:00.86 (31.74)     1:33.15 (32.29)     2:05.56 (32.41)
        2:38.10 (32.54)     3:11.24 (33.14)     3:44.43 (33.19)     4:17.85 (33.42)
        4:51.43 (33.58)     5:24.74 (33.31)     5:58.25 (33.51)     6:31.84 (33.59)
        7:05.33 (33.49)     7:39.25 (33.92)     8:12.92 (33.67)     8:46.81 (33.89)
        9:20.82 (34.01)     9:54.23 (33.41)    10:27.49 (33.26)    10:59.99 (32.50)
  2 1-2 Neverett, Emily R     SO Keene St.-NE              NT   11:25.77    4  
                  30.86     1:04.64 (33.78)     1:38.54 (33.90)     2:12.61 (34.07)
        2:47.09 (34.48)     3:21.60 (34.51)     3:56.01 (34.41)     4:30.44 (34.43)
        5:05.04 (34.60)     5:39.63 (34.59)     6:14.55 (34.92)     6:49.16 (34.61)
        7:23.92 (34.76)     7:58.76 (34.84)     8:33.48 (34.72)     9:08.32 (34.84)
        9:43.16 (34.84)    10:17.86 (34.70)    10:52.56 (34.70)    11:25.77 (33.21)
  3 1-3 Brady, Katherine L    FR Keene St.-NE              NT   11:44.20    3  
                  31.95     1:06.39 (34.44)     1:41.45 (35.06)     2:16.81 (35.36)
        2:52.17 (35.36)     3:27.41 (35.24)     4:02.76 (35.35)     4:38.37 (35.61)
        5:13.89 (35.52)     5:49.53 (35.64)     6:24.89 (35.36)     7:01.08 (36.19)
        7:36.79 (35.71)     8:12.70 (35.91)     8:48.96 (36.26)     9:24.42 (35.46)
       10:00.01 (35.59)    10:35.93 (35.92)    11:10.92 (34.99)    11:44.20 (33.28)
  4 1-4 Devoe, Ally T         SR Bentley-NE          11:57.04   11:56.37    2  
                  31.14     1:05.41 (34.27)     1:40.52 (35.11)     2:15.89 (35.37)
        2:51.64 (35.75)     3:27.48 (35.84)     4:03.48 (36.00)     4:39.63 (36.15)
        5:15.99 (36.36)     5:52.24 (36.25)     6:28.35 (36.11)     7:04.88 (36.53)
        7:41.61 (36.73)     8:18.12 (36.51)     8:54.88 (36.76)     9:31.36 (36.48)
       10:07.86 (36.50)    10:44.13 (36.27)    11:20.23 (36.10)    11:56.37 (36.14)
  5 1-5 Giordano, Michelle E  SO Bentley-NE          11:52.36   12:01.90    1  
                  31.83     1:06.54 (34.71)     1:41.63 (35.09)     2:17.79 (36.16)
        2:53.64 (35.85)     3:29.85 (36.21)     4:06.35 (36.50)     4:42.95 (36.60)
        5:19.33 (36.38)     5:56.08 (36.75)     6:32.26 (36.18)     7:09.07 (36.81)
        7:46.03 (36.96)     8:22.85 (36.82)     8:59.76 (36.91)     9:36.54 (36.78)
       10:13.00 (36.46)    10:49.89 (36.89)    11:26.39 (36.50)    12:01.90 (35.51)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ledwith, Drew R       SR Keene St.-NE              NT    9:22.48    9  
                  26.17       54.86 (28.69)     1:23.52 (28.66)     1:52.08 (28.56)
        2:20.57 (28.49)     2:48.98 (28.41)     3:17.57 (28.59)     3:45.90 (28.33)
        4:14.31 (28.41)     4:42.67 (28.36)     5:10.98 (28.31)     5:39.32 (28.34)
        6:07.45 (28.13)     6:35.54 (28.09)     7:03.69 (28.15)     7:32.01 (28.32)
        8:00.25 (28.24)     8:28.15 (27.90)     8:55.38 (27.23)     9:22.48 (27.10)
  2 1-2 Ahlberg, Matthew A    SO Keene St.-NE              NT   10:40.14    4  
                  29.15     1:01.34 (32.19)     1:34.26 (32.92)     2:07.30 (33.04)
        2:40.53 (33.23)     3:13.32 (32.79)     3:45.33 (32.01)     4:17.76 (32.43)
        4:50.35 (32.59)     5:22.82 (32.47)     5:55.16 (32.34)     6:27.46 (32.30)
        6:58.54 (31.08)     7:30.92 (32.38)     8:02.81 (31.89)     8:35.04 (32.23)
        9:06.73 (31.69)     9:37.92 (31.19)    10:09.56 (31.64)    10:40.14 (30.58)
  3 1-3 Hyde, Jared R         SR Keene St.-NE              NT   10:41.02    3  
                  28.81     1:00.70 (31.89)     1:32.98 (32.28)     2:06.39 (33.41)
        2:39.61 (33.22)     3:12.49 (32.88)     3:45.78 (33.29)     4:18.65 (32.87)
        4:52.09 (33.44)     5:25.14 (33.05)     5:57.96 (32.82)     6:30.75 (32.79)
        7:03.30 (32.55)     7:35.70 (32.40)     8:07.83 (32.13)     8:40.27 (32.44)
        9:13.02 (32.75)     9:43.92 (30.90)    10:13.83 (29.91)    10:41.02 (27.19)
  4 1-4 Diefenbach, Kevin D   SO Bentley-NE          10:42.11   10:53.97    2  
                  29.29     1:01.57 (32.28)     1:34.34 (32.77)     2:06.76 (32.42)
        2:39.41 (32.65)     3:11.85 (32.44)     3:44.39 (32.54)     4:17.40 (33.01)
        4:50.63 (33.23)     5:23.40 (32.77)     5:55.95 (32.55)     6:28.41 (32.46)
        7:00.89 (32.48)     7:33.85 (32.96)     8:07.26 (33.41)     8:40.45 (33.19)
        9:13.72 (33.27)     9:47.44 (33.72)    10:21.18 (33.74)    10:53.97 (32.79)
  5 1-5 Zimmer, Jerrod W      FR Bentley-NE          10:51.85   11:04.53    1  
                  29.27     1:02.55 (33.28)     1:36.22 (33.67)     2:10.48 (34.26)
        2:45.26 (34.78)     3:19.12 (33.86)     3:52.68 (33.56)     4:27.08 (34.40)
        5:01.32 (34.24)     5:34.93 (33.61)     6:08.41 (33.48)     6:41.79 (33.38)
        7:15.35 (33.56)     7:49.22 (33.87)     8:22.28 (33.06)     8:55.22 (32.94)
        9:28.05 (32.83)    10:00.48 (32.43)    10:32.87 (32.39)    11:04.53 (31.66)
  6 1-6 Mason, Luke W         JR Bentley-NE          11:17.56   11:26.55  
                  29.55     1:02.73 (33.18)     1:37.37 (34.64)     2:12.48 (35.11)
        2:47.70 (35.22)     3:22.69 (34.99)     3:57.65 (34.96)     4:33.21 (35.56)
        5:07.34 (34.13)     5:42.82 (35.48)     6:18.00 (35.18)     6:53.71 (35.71)
        7:28.32 (34.61)     8:03.16 (34.84)     8:36.15 (32.99)     9:10.82 (34.67)
        9:45.86 (35.04)    10:20.34 (34.48)    10:53.69 (33.35)    11:26.55 (32.86)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Houser, Lexi F        SR Keene St.-NE              NT    2:00.50    9  
                  28.04       58.63 (30.59)     1:29.34 (30.71)     2:00.50 (31.16)
  2 1-2 Dasilva, Taylor A     JR Keene St.-NE              NT    2:03.78    4  
                  28.14       59.66 (31.52)     1:31.91 (32.25)     2:03.78 (31.87)
  3 1-3 Culkin, Kelly L       SO Bentley-NE           2:05.10    2:06.09    3  
                  29.09     1:00.23 (31.14)     1:32.75 (32.52)     2:06.09 (33.34)
  4 1-4 Hellstern, Nicole A   FR Bentley-NE           2:05.12    2:09.12    2  
                  28.95     1:01.03 (32.08)     1:34.82 (33.79)     2:09.12 (34.30)
  5 1-5 Brzozowoski, Gabriel  FR Keene St.-NE              NT    2:10.36    1  
                  29.91     1:02.33 (32.42)     1:36.12 (33.79)     2:10.36 (34.24)
  6 1-6 Simoneau, Kaitlyn R   JR Bentley-NE           2:14.05    2:11.58  
                  30.05     1:02.78 (32.73)     1:36.84 (34.06)     2:11.58 (34.74)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Resman, Shahar        SO Keene St.-NE              NT    1:45.11    9  
                  25.04       51.79 (26.75)     1:18.18 (26.39)     1:45.11 (26.93)
  2 1-2 Turner, Alexander J   FR Keene St.-NE              NT    1:48.67    4  
                  25.19       52.95 (27.76)     1:21.28 (28.33)     1:48.67 (27.39)
  3 1-3 Karl, Owen M          SO Bentley-NE           1:49.07    1:51.22    3  
                  26.05       54.10 (28.05)     1:22.75 (28.65)     1:51.22 (28.47)
  4 1-4 Wilson, Davis L       FR Bentley-NE           1:48.38    1:52.07    2  
                  26.78       55.64 (28.86)     1:24.27 (28.63)     1:52.07 (27.80)
  5 1-5 Toselli, Nick A       SO Bentley-NE           1:51.64    1:53.60    1  
                  25.58       54.28 (28.70)     1:23.90 (29.62)     1:53.60 (29.70)
  6 1-6 Duffley, Logan S      SO Keene St.-NE              NT    1:54.57  
                  26.73       55.77 (29.04)     1:25.17 (29.40)     1:54.57 (29.40)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rutigliano, Nicole R  SR Keene St.-NE              NT    1:02.51    9  
                  30.47     1:02.51 (32.04)                                        
  2 1-2 Murray, Stephanie L   SR Keene St.-NE              NT    1:03.47    4  
                  31.61     1:03.47 (31.86)                                        
  3 1-3 Gallugi, Liv C        SO Keene St.-NE              NT    1:04.51    3  
                  30.92     1:04.51 (33.59)                                        
  4 1-4 Pernsteiner, Megan E  SO Bentley-NE           1:03.89    1:04.55    2  
                  31.43     1:04.55 (33.12)                                        
  5 1-5 Lewis, Caroline P     SR Bentley-NE           1:04.64    1:06.52    1  
                  32.45     1:06.52 (34.07)                                        
  6 1-6 Schlenker, Laura A    FR Bentley-NE           1:06.26    1:08.15  
                  32.52     1:08.15 (35.63)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Dunton, Randy S       JR Keene St.-NE              NT      54.35    9  
                  26.58       54.35 (27.77)                                        
  2 1-2 Barriss, Christopher  FR Keene St.-NE              NT      55.82    4  
                  27.37       55.82 (28.45)                                        
  3 1-3 Connolly, Tim P       SO Bentley-NE             54.94      57.59    3  
                  28.08       57.59 (29.51)                                        
  4 1-4 Norris, Jimmy F       SR Keene St.-NE              NT      58.88    2  
                  28.36       58.88 (30.52)                                        
  5 1-5 Witty, Josh T         JR Bentley-NE             55.99      59.19    1  
                  29.28       59.19 (29.91)                                        
  6 1-6 Ahlmeyer, Matthew C   FR Bentley-NE             57.43      59.32  
                  28.91       59.32 (30.41)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Le, Amanda D          SR Bentley-NE           1:08.87    1:08.99    9  
                  32.90     1:08.99 (36.09)                                        
  2 1-2 Nickerson, Corrina A  SO Keene St.-NE              NT    1:11.27    4  
                  33.38     1:11.27 (37.89)                                        
  3 1-3 Exley, Heather K      SR Bentley-NE           1:10.73    1:12.90    3  
                  34.36     1:12.90 (38.54)                                        
  4 1-4 Sestak, Madison C     SO Keene St.-NE              NT    1:13.18    2  
                  34.24     1:13.18 (38.94)                                        
  5 1-5 Day, Lindsey A        JR Keene St.-NE              NT    1:17.41    1  
                  35.80     1:17.41 (41.61)                                        
  6 1-6 Suda, Amelia M        SR Bentley-NE           1:17.64    1:19.21  
                  37.66     1:19.21 (41.55)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Shepard, Nathan G     FR Keene St.-NE              NT    1:03.25    9  
                  29.51     1:03.25 (33.74)                                        
  2 1-2 Chan, Phillip K       SR Bentley-NE           1:03.71    1:04.76    4  
                  30.57     1:04.76 (34.19)                                        
  3 1-3 Tambascio, Tyler A    SR Keene St.-NE              NT    1:05.00    3  
                  30.81     1:05.00 (34.19)                                        
  4 1-4 Belanger, Peter B     SR Bentley-NE           1:03.86    1:05.47    2  
                  30.67     1:05.47 (34.80)                                        
  5 1-5 Mulvey-Hudson, Conno  JR Bentley-NE           1:04.70    1:06.40    1  
                  31.35     1:06.40 (35.05)                                        
  6 1-6 Stergis-Cox, James W  FR Keene St.-NE              NT    1:08.07  
                  32.51     1:08.07 (35.56)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Long, Amber J         SO Keene St.-NE              NT    2:15.02    9  
                  29.80     1:03.47 (33.67)     1:39.04 (35.57)     2:15.02 (35.98)
  2 1-2 Hall, Carolyn H       JR Keene St.-NE              NT    2:21.96    4  
                  31.02     1:06.23 (35.21)     1:43.47 (37.24)     2:21.96 (38.49)
  3 1-3 Brady, Katherine L    FR Keene St.-NE              NT    2:24.81    3  
                  33.26     1:10.25 (36.99)     1:46.96 (36.71)     2:24.81 (37.85)
  4 1-4 Clauss, Melissa H     SO Bentley-NE           2:21.27    2:25.66    2  
                  32.01     1:08.03 (36.02)     1:46.89 (38.86)     2:25.66 (38.77)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Oliveira, Daniel J    SR Keene St.-NE              NT    2:00.68    9  
                  27.03       57.50 (30.47)     1:28.95 (31.45)     2:00.68 (31.73)
  2 1-2 Whyte, Dustin A       FR Keene St.-NE              NT    2:06.76    4  
                  28.58     1:00.57 (31.99)     1:32.72 (32.15)     2:06.76 (34.04)
  3 1-3 Liulakis, Alex M      SO Bentley-NE           2:04.46    2:07.50    3  
                  27.77       59.41 (31.64)     1:32.74 (33.33)     2:07.50 (34.76)
  4 1-4 Coleman, Gregory M    FR Bentley-NE           2:05.89    2:10.48    2  
                  29.96     1:03.45 (33.49)     1:36.94 (33.49)     2:10.48 (33.54)
  5 1-5 Witol, Dennis A       FR Bentley-NE           2:05.58    2:10.49    1  
                  28.58     1:00.97 (32.39)     1:36.10 (35.13)     2:10.49 (34.39)
  6 1-6 Lott, Graham K        FR Keene St.-NE              NT    2:22.70  
                  28.75     1:04.74 (35.99)     1:42.55 (37.81)     2:22.70 (40.15)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bartlett, Alison N    SO Keene St.-NE              NT      24.53    9  
  2 1-2 McGahie, Kaitlin A    FR Bentley-NE             25.55      25.93    4  
  3 1-3 Laliberte, Brianna L  SO Keene St.-NE              NT      26.20    3  
  4 1-4 Houser, Lexi F        SR Keene St.-NE              NT      26.39    2  
  5 1-5 Goodwin, Lindsey A    SO Bentley-NE             26.10      26.78    1  
  6 1-6 Hellstern, Danielle   JR Bentley-NE             27.14      27.23  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Boraski, Ryan R       FR Keene St.-NE              NT      21.84    9  
  2 1-2 Black, James V        SR Keene St.-NE              NT      21.94    4  
  3 1-3 Hollingsworth, Harri  JR Keene St.-NE              NT      22.28    3  
  4 1-4 Bury, Sebastian F     SO Bentley-NE             22.21      22.74    2  
  5 1-5 Sylvia, Steven T      SR Bentley-NE             22.11      22.85    1  
  6 1-6 Faria, Rene           JR Bentley-NE                NT      23.21  
 -- 2- Carroll, Zach W        FR Keene St.-NE              NT     X22.75  
 -- 2- Duffley, Logan S       SO Keene St.-NE              NT     X23.36  
 -- 2- Quinn, Aidan J         SO Keene St.-NE              NT     X23.46  
 -- 2- Bartlett, Liam C       FR Bentley-NE             22.92     X23.80  
 -- 2- McCarthy, Colin M      FR Bentley-NE             24.72     X24.40  
 -- 2- Woods, Chris K         SR Bentley-NE             25.23     X25.39  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mancini, Nicola M     SO Bentley-NE            290.00     253.10    9  
  2 1-2 Stone, Courtney G     SO Bentley-NE            253.00     224.90    4  
  3 1-3 Wilde, Paige E        JR Bentley-NE            182.20     222.75    3  
  4 1-4 Summers, Shannon L    SO Keene St.-NE              NP     174.55    2  
  5 1-5 Iava, Shelby L        FR Keene St.-NE              NP     139.65    1  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tuller, Joshua D      SR Keene St.-NE              NP     266.35    9  
  2 1-2 Bridge, Colton W      SO Bentley-NE            271.50     256.20    4  
  3 1-3 Fitzgerald, Cody R    SO Keene St.-NE              NP     254.10    3  
  4 1-4 Cilia, Nicholas R     FR Bentley-NE            193.27     207.65    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bartlett, Alison N    SO Keene St.-NE              NT      54.49    9  
                  26.68       54.49 (27.81)                                        
  2 1-2 Dasilva, Taylor A     JR Keene St.-NE              NT      55.81    4  
                  26.82       55.81 (28.99)                                        
  3 1-3 McGahie, Kaitlin A    FR Bentley-NE             55.65      57.02    3  
                  27.53       57.02 (29.49)                                        
  4 1-4 Hellstern, Nicole A   FR Bentley-NE             57.44      59.46    2  
                  28.19       59.46 (31.27)                                        
  5 1-5 Goodwin, Lindsey A    SO Bentley-NE             58.80    1:00.74    1  
                  28.96     1:00.74 (31.78)                                        
  6 1-6 Fitzhenry, Emma C     SR Keene St.-NE              NT    1:00.94  
                  29.19     1:00.94 (31.75)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ledwith, Drew R       SR Keene St.-NE              NT      47.18    9  
                  23.04       47.18 (24.14)                                        
  2 1-2 Black, James V        SR Keene St.-NE              NT      47.88    4  
                  23.02       47.88 (24.86)                                        
  3 1-3 Resman, Shahar        SO Keene St.-NE              NT      48.96    3  
                  23.77       48.96 (25.19)                                        
  4 1-4 Sylvia, Steven T      SR Bentley-NE             49.73      50.51    2  
                  23.63       50.51 (26.88)                                        
  5 1-5 Toselli, Nick A       SO Bentley-NE             50.16      50.85    1  
                  24.41       50.85 (26.44)                                        
  6 1-6 Bury, Sebastian F     SO Bentley-NE             49.49      51.29  
                  24.32       51.29 (26.97)                                        
 -- 2- Carroll, Zach W        FR Keene St.-NE              NT     X49.76  
                  24.32       49.76 (25.44)                                        
 -- 2- Faria, Rene            JR Bentley-NE                NT     X52.61  
                  25.28       52.61 (27.33)                                        
 -- 2- Strothenke, Mark J     SO Keene St.-NE              NT     X52.66  
                  25.55       52.66 (27.11)                                        
 -- 2- Mason, Luke W          JR Bentley-NE             52.74     X53.10  
                  25.97       53.10 (27.13)                                        
 -- 2- Bartlett, Liam C       FR Bentley-NE             51.72     X54.15  
                  25.30       54.15 (28.85)                                        
 -- 2- Arnold, Briian C       SO Keene St.-NE              NT     X55.73  
                  26.67       55.73 (29.06)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Butler, Rachel W         Keene St.-NE              NT    2:15.87    9  
                  32.15     1:05.74 (33.59)     1:40.80 (35.06)     2:15.87 (35.07)
  2 1-2 Murray, Stephanie L   SR Keene St.-NE              NT    2:16.66    4  
                  32.92     1:07.48 (34.56)     1:42.37 (34.89)     2:16.66 (34.29)
  3 1-3 Lewis, Caroline P     SR Bentley-NE           2:22.09    2:20.19    3  
                  32.91     1:08.54 (35.63)     1:44.81 (36.27)     2:20.19 (35.38)
  4 1-4 Day, Lindsey A        JR Keene St.-NE              NT    2:25.64    2  
                  34.14     1:11.20 (37.06)     1:48.40 (37.20)     2:25.64 (37.24)
  5 1-5 Pernsteiner, Megan E  SO Bentley-NE           2:17.67    2:27.06    1  
                  33.86     1:11.22 (37.36)     1:49.66 (38.44)     2:27.06 (37.40)
  6 1-6 Schlenker, Laura A    FR Bentley-NE           2:24.63    2:29.04  
                  33.79     1:11.31 (37.52)     1:50.42 (39.11)     2:29.04 (38.62)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Dunton, Randy S       JR Keene St.-NE              NT    2:00.07    9  
                  28.63       59.47 (30.84)     1:30.15 (30.68)     2:00.07 (29.92)
  2 1-2 Witty, Josh T         JR Bentley-NE           2:02.77    2:05.25    4  
                  28.88       59.70 (30.82)     1:32.16 (32.46)     2:05.25 (33.09)
  3 1-3 Norris, Jimmy F       SR Keene St.-NE              NT    2:06.34    3  
                  29.87     1:01.83 (31.96)     1:34.07 (32.24)     2:06.34 (32.27)
  4 1-4 Strothenke, Mark J    SO Keene St.-NE              NT    2:08.59    2  
                  29.84     1:02.93 (33.09)     1:36.10 (33.17)     2:08.59 (32.49)
  5 1-5 Ahlmeyer, Matthew C   FR Bentley-NE           2:05.96    2:08.64    1  
                  30.12     1:02.53 (32.41)     1:35.77 (33.24)     2:08.64 (32.87)
  6 1-6 Connolly, Tim P       SO Bentley-NE           2:00.56    2:08.65  
                  29.26     1:01.71 (32.45)     1:35.74 (34.03)     2:08.65 (32.91)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Le, Amanda D          SR Bentley-NE           2:28.06    2:27.66    9  
                  32.93     1:10.10 (37.17)     1:48.73 (38.63)     2:27.66 (38.93)
  2 1-2 Nickerson, Corrina A  SO Keene St.-NE              NT    2:34.35    4  
                  35.32     1:14.08 (38.76)     1:53.46 (39.38)     2:34.35 (40.89)
  3 1-3 Exley, Heather K      SR Bentley-NE           2:37.54    2:40.82    3  
                  36.13     1:17.11 (40.98)     1:58.68 (41.57)     2:40.82 (42.14)
  4 1-4 Sestak, Madison C     SO Keene St.-NE              NT    2:41.36    2  
                  36.49     1:17.27 (40.78)     1:58.92 (41.65)     2:41.36 (42.44)
  5 1-5 Neverett, Emily R     SO Keene St.-NE              NT    2:46.71    1  
                  37.61     1:19.51 (41.90)     2:03.30 (43.79)     2:46.71 (43.41)
  6 1-6 Caher, Erin M         SR Bentley-NE           2:52.54    2:56.07  
                  40.05     1:25.96 (45.91)     2:11.53 (45.57)     2:56.07 (44.54)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Shepard, Nathan G     FR Keene St.-NE              NT    2:17.69    9  
                  30.33     1:05.87 (35.54)     1:41.79 (35.92)     2:17.69 (35.90)
  2 1-2 Tallcouch, Tyler C    JR Keene St.-NE              NT    2:24.35    4  
                  32.81     1:09.12 (36.31)     1:46.65 (37.53)     2:24.35 (37.70)
  3 1-3 Witol, Dennis A       FR Bentley-NE           2:23.00    2:26.39    3  
                  32.88     1:09.52 (36.64)     1:47.72 (38.20)     2:26.39 (38.67)
  4 1-4 Mulvey-Hudson, Conno  JR Bentley-NE           2:23.06    2:27.03    2  
                  33.50     1:10.93 (37.43)     1:49.55 (38.62)     2:27.03 (37.48)
  5 1-5 Stergis-Cox, James W  FR Keene St.-NE              NT    2:27.60    1  
                  33.93     1:11.47 (37.54)     1:49.75 (38.28)     2:27.60 (37.85)
  6 1-6 Belanger, Peter B     SR Bentley-NE           2:24.70    2:30.09  
                  33.33     1:11.06 (37.73)     1:50.09 (39.03)     2:30.09 (40.00)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Long, Amber J         SO Keene St.-NE              NT    5:25.13    9  
                  29.23     1:01.31 (32.08)     1:34.15 (32.84)     2:07.31 (33.16)
        2:40.26 (32.95)     3:13.23 (32.97)     3:46.25 (33.02)     4:19.38 (33.13)
        4:53.17 (33.79)     5:25.13 (31.96)                                        
  2 1-2 Laliberte, Brianna L  SO Keene St.-NE              NT    5:34.40    4  
                  29.85     1:02.68 (32.83)     1:36.05 (33.37)     2:09.59 (33.54)
        2:43.60 (34.01)     3:17.86 (34.26)     3:52.11 (34.25)     4:26.56 (34.45)
        5:01.01 (34.45)     5:34.40 (33.39)                                        
  3 1-3 Culkin, Kelly L       SO Bentley-NE           5:32.68    5:45.02    3  
                  30.91     1:04.18 (33.27)     1:38.65 (34.47)     2:13.36 (34.71)
        2:47.99 (34.63)     3:23.11 (35.12)     3:58.63 (35.52)     4:34.29 (35.66)
        5:09.99 (35.70)     5:45.02 (35.03)                                        
  4 1-4 Hall, Carolyn H       JR Keene St.-NE              NT    5:49.69    2  
                  31.52     1:05.87 (34.35)     1:40.62 (34.75)     2:16.11 (35.49)
        2:51.37 (35.26)     3:27.07 (35.70)     4:02.98 (35.91)     4:39.08 (36.10)
        5:14.97 (35.89)     5:49.69 (34.72)                                        
  5 1-5 Suda, Amelia M        SR Bentley-NE           5:45.75    5:49.93    1  
                  31.08     1:05.54 (34.46)     1:41.30 (35.76)     2:17.06 (35.76)
        2:53.09 (36.03)     3:28.80 (35.71)     4:04.92 (36.12)     4:41.10 (36.18)
        5:16.89 (35.79)     5:49.93 (33.04)                                        
  6 1-6 Giordano, Michelle E  SO Bentley-NE           5:50.67    5:55.00  
                  32.60     1:07.79 (35.19)     1:43.47 (35.68)     2:19.39 (35.92)
        2:55.42 (36.03)     3:31.46 (36.04)     4:07.87 (36.41)     4:43.99 (36.12)
        5:20.11 (36.12)     5:55.00 (34.89)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ledwith, Drew R       SR Keene St.-NE              NT    4:36.76    9  
                  25.95       54.49 (28.54)     1:23.15 (28.66)     1:51.86 (28.71)
        2:20.49 (28.63)     2:49.18 (28.69)     3:15.74 (26.56)     3:43.19 (27.45)
        4:10.41 (27.22)     4:36.76 (26.35)                                        
  2 1-2 Turner, Alexander J   FR Keene St.-NE              NT    4:55.56    4  
                  26.85       56.26 (29.41)     1:26.53 (30.27)     1:57.32 (30.79)
        2:27.75 (30.43)     2:57.77 (30.02)     3:27.92 (30.15)     3:58.08 (30.16)
        4:28.08 (30.00)     4:55.56 (27.48)                                        
  3 1-3 Karl, Owen M          SO Bentley-NE           4:53.97    5:05.10    3  
                  27.73       57.90 (30.17)     1:28.36 (30.46)     1:59.45 (31.09)
        2:30.98 (31.53)     3:02.47 (31.49)     3:33.83 (31.36)     4:04.75 (30.92)
        4:35.27 (30.52)     5:05.10 (29.83)                                        
  4 1-4 Wilson, Davis L       FR Bentley-NE           4:56.05    5:07.65    2  
                  27.50       57.88 (30.38)     1:29.14 (31.26)     2:00.53 (31.39)
        2:32.03 (31.50)     3:03.37 (31.34)     3:34.62 (31.25)     4:05.33 (30.71)
        4:36.90 (31.57)     5:07.65 (30.75)                                        
  5 1-5 Coleman, Gregory M    FR Bentley-NE                NT    5:12.68    1  
                  27.06       57.40 (30.34)     1:28.54 (31.14)     1:59.98 (31.44)
        2:32.17 (32.19)     3:04.18 (32.01)     3:36.12 (31.94)     4:08.55 (32.43)
        4:41.09 (32.54)     5:12.68 (31.59)                                        
  6 1-6 Ahlberg, Matthew A    SO Keene St.-NE              NT    5:15.20  
                  27.78       58.41 (30.63)     1:30.19 (31.78)     2:02.36 (32.17)
        2:35.00 (32.64)     3:06.90 (31.90)     3:39.14 (32.24)     4:11.52 (32.38)
        4:44.25 (32.73)     5:15.20 (30.95)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Shea, Caity E         JR Keene St.-NE              NT    1:01.91    9  
  2 1-2 Gallugi, Liv C        SO Keene St.-NE              NT    1:02.34    4  
  3 1-3 Clauss, Melissa H     SO Bentley-NE           1:02.58    1:06.09    3  
  4 1-4 Hellstern, Nicole A   FR Bentley-NE           1:06.03    1:06.51    2  
  5 1-5 Goodwin, Lindsey A    SO Bentley-NE           1:04.15    1:08.98    1  
  6 1-6 Fitzhenry, Emma C     SR Keene St.-NE              NT    1:09.00  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Oliveira, Daniel J    SR Keene St.-NE              NT      52.79    9  
                  24.79       52.79 (28.00)                                        
  2 1-2 Hyde, Jared R         SR Keene St.-NE              NT      53.24    4  
                  24.72       53.24 (28.52)                                        
  3 1-3 Tallcouch, Tyler C    JR Keene St.-NE              NT      56.39    3  
                  27.30       56.39 (29.09)                                        
  4 1-4 Liulakis, Alex M      SO Bentley-NE             55.27      56.63    2  
                  26.64       56.63 (29.99)                                        
  5 1-5 Zimmer, Jerrod W      FR Bentley-NE             57.95      57.82    1  
                  26.75       57.82 (31.07)                                        
  6 1-6 McCarthy, Colin M     FR Bentley-NE             57.71      59.38  
                  27.40       59.38 (31.98)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mancini, Nicola M     SO Bentley-NE            282.30     304.60    9  
  2 1-2 Wilde, Paige E        JR Bentley-NE            197.65     236.75    4  
  3 1-3 Stone, Courtney G     SO Bentley-NE            250.60     223.65    3  
 -- 1- Iava, Shelby L         FR Keene St.-NE              NP    X133.25  
 -- 1- Summers, Shannon L     SO Keene St.-NE              NP    X202.10  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bridge, Colton W      SO Bentley-NE            254.20     244.65    9  
  2 1-2 Cilia, Nicholas R     FR Bentley-NE            220.15     169.05    4  
 -- 1- Fitzgerald, Cody R     SO Keene St.-NE              NP    X239.50  
 -- 1- Tuller, Joshua D       SR Keene St.-NE              NP    X287.75  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Le, Amanda D          SR Bentley-NE           2:15.03    2:15.31    9  
                  29.14     1:03.90 (34.76)     1:42.76 (38.86)     2:15.31 (32.55)
  2 1-2 Pernsteiner, Megan E  SO Bentley-NE           2:18.55    2:21.54    4  
                  31.49     1:06.84 (35.35)     1:49.36 (42.52)     2:21.54 (32.18)
  3 1-3 Suda, Amelia M        SR Bentley-NE                NT    2:32.90    3  
                  33.52     1:12.98 (39.46)     1:57.89 (44.91)     2:32.90 (35.01)
 -- 1- Butler, Rachel W          Keene St.-NE              NT   X2:18.78  
                  29.96     1:04.60 (34.64)     1:46.49 (41.89)     2:18.78 (32.29)
 -- 1- Murray, Stephanie L    SR Keene St.-NE              NT   X2:21.48  
                  31.28     1:06.98 (35.70)     1:50.83 (43.85)     2:21.48 (30.65)
 -- 1- Rutigliano, Nicole R   SR Keene St.-NE              NT   X2:23.04  
                  30.24     1:04.90 (34.66)     1:50.67 (45.77)     2:23.04 (32.37)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Witol, Dennis A       FR Bentley-NE           2:05.98    2:09.13    9  
                  27.31     1:00.52 (33.21)     1:38.93 (38.41)     2:09.13 (30.20)
  2 1-2 Liulakis, Alex M      SO Bentley-NE           2:06.47    2:10.11    4  
                  27.76     1:01.36 (33.60)     1:40.33 (38.97)     2:10.11 (29.78)
  3 1-3 Belanger, Peter B     SR Bentley-NE           2:10.93    2:14.54    3  
                  27.62     1:02.29 (34.67)     1:41.79 (39.50)     2:14.54 (32.75)
 -- 1- Dunton, Randy S        JR Keene St.-NE              NT   X2:04.28  
                  27.11       59.34 (32.23)     1:35.08 (35.74)     2:04.28 (29.20)
 -- 1- Resman, Shahar         SO Keene St.-NE              NT   X2:05.15  
                  27.45     1:01.48 (34.03)     1:39.30 (37.82)     2:05.15 (25.85)
 -- 1- Tambascio, Tyler A     SR Keene St.-NE              NT        XDQ  
                  27.45     1:02.95 (35.50)     1:41.02 (38.07)          DQ (31.38)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bentley University-NE  'A'                    1:47.03    1:47.42   11  
     1) Goodwin, Lindsey A SO           2) Hellstern, Nicole A FR         
     3) Hellstern, Danielle K JR        4) McGahie, Kaitlin A FR          
                  27.55       54.41 (26.86)     1:21.40 (26.99)     1:47.42 (26.02)
  2 1-2 Bentley University-NE  'B'                    1:49.02    1:50.12    4  
     1) Exley, Heather K SR             2) Clauss, Melissa H SO           
     3) Simoneau, Kaitlyn R JR          4) Culkin, Kelly L SO             
                  27.68       55.32 (27.64)     1:23.06 (27.74)     1:50.12 (27.06)
  3 1-3 Bentley University-NE  'C'                         NT   x1:57.87  
     1) Schlenker, Laura A FR           2) Giordano, Michelle E SO        
     3) Caher, Erin M SR                4) Devoe, Ally T SR               
                  28.40       59.03 (30.63)     1:28.21 (29.18)     1:57.87 (29.66)
 -- 1- Keene State-NE  'A'                                 NT   X1:40.76  
     1) Laliberte, Brianna L SO         2) Dasilva, Taylor A JR           
     3) Houser, Lexi F SR               4) Bartlett, Alison N SO          
                  26.25       51.62 (25.37)     1:16.66 (25.04)     1:40.76 (24.10)
 -- 1- Keene State-NE  'B'                                 NT   X1:45.55  
     1) Gallugi, Liv C SO               2) Shea, Caity E JR               
     3) Sestak, Madison C SO            4) Butler, Rachel W               
                  26.68       52.76 (26.08)     1:18.80 (26.04)     1:45.55 (26.75)
 -- 1- Keene State-NE  'C'                                 NT   X1:50.26  
     1) Brzozowoski, Gabrielle R FR     2) Day, Lindsey A JR              
     3) Fitzhenry, Emma C SR            4) Hall, Carolyn H JR             
                  27.87       55.54 (27.67)     1:22.69 (27.15)     1:50.26 (27.57)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bentley University-NE  'A'                    1:29.70    1:30.09   11  
     1) Bury, Sebastian F SO            2) Toselli, Nick A SO             
     3) Karl, Owen M SO                 4) Sylvia, Steven T SR            
                  22.85       44.87 (22.02)     1:07.91 (23.04)     1:30.09 (22.18)
  2 1-2 Bentley University-NE  'B'                    1:32.19    1:33.52    4  
     1) Chan, Phillip K SR              2) Bartlett, Liam C FR            
     3) Wilson, Davis L FR              4) Mason, Luke W JR               
                  23.19       47.10 (23.91)     1:09.85 (22.75)     1:33.52 (23.67)
  3 1-3 Bentley University-NE  'C'                         NT   x1:37.43  
     1) Ahlmeyer, Matthew C FR          2) Woods, Chris K SR              
     3) McCarthy, Colin M FR            4) Diefenbach, Kevin D SO         
                  25.16       49.92 (24.76)     1:13.93 (24.01)     1:37.43 (23.50)
 -- 1- Keene State-NE  'A'                                 NT   X1:26.31  
     1) Black, James V SR               2) Boraski, Ryan R FR             
     3) Youngstrom, Gregory G SO        4) Hyde, Jared R SR               
                  22.19       43.91 (21.72)     1:04.84 (20.93)     1:26.31 (21.47)
 -- 1- Keene State-NE  'B'                                 NT   X1:28.53  
     1) Ledwith, Drew R SR              2) Barriss, Christopher J FR      
     3) Hollingsworth, Harrison C JR    4) Resman, Shahar SO              
                  22.18       44.20 (22.02)     1:06.04 (21.84)     1:28.53 (22.49)
 -- 1- Keene State-NE  'C'                                 NT   X1:32.14  
     1) Turner, Alexander J FR          2) Duffley, Logan S SO            
     3) Carroll, Zach W FR              4) Quinn, Aidan J SO              
                  23.97       46.77 (22.80)     1:08.92 (22.15)     1:32.14 (23.22)
 
Event 33  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- 1- Day, Lindsey A         JR Keene St.-NE              NT   X1:06.29  
                  30.10     1:06.29 (36.19)                                        
 
Event 34  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1-1 Dunton, Randy S       JR Keene St.-NE              NT      56.93  
                  25.74       56.93 (31.19)                                        
  2 1-2 Tambascio, Tyler A    SR Keene St.-NE              NT    1:04.89  
                  29.76     1:04.89 (35.13)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 34                    
 
  1. Keene State                         162   2. Bentley University                  129
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 34                     
 
  1. Keene State                         185   2. Bentley University                  103