Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

Licensed to College of Saint Rose  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/13/2013 03:05 PM
                   Bentley vs Saint Rose 1-13-13 - 1/13/2013                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        1:56.50    1:54.74   11  
     1) Drogosz, Monika 21              2) Le, Amanda D 20                
     3) Hodsdon, Jessica N 21           4) Hellstern, Danielle K 19       
       29.56    31.80    27.46    25.92                                    
  2 The College of Saint Rose-AD  'A'                   13.33    1:56.12    4  
     1) Beckford, Kiersten B 19         2) Woodcock, Naomi R 21           
     3) Kraft, Kelsey N 20              4) Brauer, Caitlin A 21           
       30.63    31.23    28.74    25.52                                    
  3 Bentley University-NE  'B'                        2:00.34    1:59.43    2  
     1) Lewis, Caroline P 20            2) Exley, Heather K 20            
     3) Clauss, Melissa H 18            4) Goodwin, Lindsey A 18          
       30.02    34.26    28.92    26.23                                    
  4 Bentley University-NE  'C'                             NT    2:07.64  
     1) Dooley, Taryn A 22              2) Caher, Erin M 21               
     3) Culkin, Kelly L 18              4) Simoneau, Kaitlyn R 20         
       31.85    38.17    30.18    27.44                                    
  5 Bentley University-NE  'D'                             NT    2:10.28  
     1) Leahy, Andrea M 22              2) Koeber, Alison P 20            
     3) Mazza, Kelly A 21               4) Devoe, Ally T 20               
       32.76    39.15    28.95    29.42                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:35.59    1:41.21   11  
     1) Howard, Eric M 19               2) Delarede, Steve J 20           
     3) Krok, Joseph E 21               4) Gregg, Jordan W 18             
       25.74    27.71    25.09    22.67                                    
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:44.48    1:43.63    4  
     1) Connolly, Tim P 18              2) Mulvey-Hudson, Connor L 19     
     3) Liulakis, Alex M 18             4) Sylvia, Steven T 20            
       26.77    28.58    26.02    22.26                                    
  3 Bentley University-NE  'B'                             NT    1:45.31    2  
     1) Demeule, Ben W 21               2) Cornelius, Janco 19            
     3) Belanger, Peter B 20            4) Simoneau, Michael E 21         
       28.66    28.13    25.18    23.34                                    
  4 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    1:49.13  
     1) Pellant, JR 20                  2) Kollmeyer, Evan S 19           
     3) Massa, Nick J 22                4) Sedik, Alex M 19               
       30.27    29.45    26.60    22.81                                    
  5 The College of Saint Rose-AD  'C'                      NT    1:49.56  
     1) Cicalese, Ed L 20               2) Walsh, Kevin W 19              
     3) O'Meara, James F 18             4) Bednar, Neil C 18              
     1:00.12    26.08    23.36                                             
  6 Bentley University-NE  'C'                             NT    1:57.39  
     1) Woods, Chris K 20               2) Toselli, Nick A 18             
     3) Langin, Andrew P 20             4) Grady, Kyle T 19               
       29.89    34.94    27.06    25.50                                    
  7 Bentley University-NE  'D'                             NT    2:01.14  
     1) Movsesian, Eric 18              2) Gilpin, Ryan P 19              
     3) Shanahan, Ryan T 19             4) Fellingham, Peter J 19         
       33.32    33.57    27.97    26.28                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Nadine K         19 Bentley-NE          11:16.22   11:14.24    9  
      30.23   32.87   33.45   33.53   33.44   33.35   33.43   33.43
      33.72   33.70   33.80   33.83   34.05   34.45   34.69   34.59
      34.74   34.33   34.28   34.33                                
  2 Hall, Samantha C          18 Saint Rose-AD       11:20.41   11:29.29    4  
      30.49   33.34   33.64   34.27   34.60   35.01   34.81   34.90
      34.75   34.73   34.89   34.87   34.94   35.00   35.15   34.89
      35.28   35.06   34.86   33.81                                
  3 Wisniewski, Becky         19 Saint Rose-AD       11:35.51   11:45.61    3  
      32.09   34.31   34.89   35.15   35.10   35.07   35.36   35.50
      35.37   35.70   36.16   35.68   35.84   35.96   35.80   35.54
      36.19   36.23   35.65   34.02                                
  4 Mazza, Kelly A            21 Bentley-NE          12:01.44   11:56.62    2  
      31.41   33.48   34.61   35.28   35.15   35.49   35.74   36.01
      35.97   36.43   36.00   36.53   36.74   36.71   36.94   37.00
      37.01   37.30   37.29   35.53                                
  5 Giordano, Michelle E      18 Bentley-NE          12:19.72   12:06.52    1  
      33.24   35.49   35.91   36.41   36.80   36.50   36.56   36.83
      36.62   36.46   36.36   36.73   36.69   36.89   36.66   36.79
      36.91   36.72   36.93   35.02                                
  6 Suda, Amelia M            20 Bentley-NE          12:33.08   12:06.97  
      33.02   35.31   36.23   36.68   36.90   36.73   36.85   36.85
      37.04   37.25   36.60   37.01   36.58   37.06   36.63   36.47
      36.83   36.33   36.42   34.18                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              20 Saint Rose-AD       10:16.02   10:25.16    9  
      27.10   30.18   30.72   31.03   31.06   31.35   31.60   31.56
      31.75   31.78   32.00   32.07   31.61   32.21   31.87   31.50
      31.33   31.66   31.89   30.89                                
  2 Champagne, Tyler S        21 Bentley-NE          10:42.99   10:39.85    4  
      28.01   30.41   31.06   31.60   31.62   31.61   31.74   32.08
      32.07   32.37   32.42   32.55   32.62   32.76   32.89   32.63
      33.01   32.62   32.89   32.89                                
  3 Healy, Christopher J      22 Saint Rose-AD       10:41.81   10:42.59    3  
      28.68   31.41   32.02   31.95   32.00   32.65   32.54   32.41
      32.86   32.58   32.45   32.49   32.63   32.81   32.46   32.49
      32.46   32.61   32.43   30.66                                
  4 Diefenbach, Kevin D       18 Bentley-NE          10:50.64   10:50.70    2  
      27.65   30.24   31.02   31.34   31.38   31.93   32.38   32.92
      32.94   33.12   33.18   33.89   33.71   33.45   33.34   33.65
      34.05   33.70   33.86   32.95                                
  5 Cicalese, Ed L            20 Saint Rose-AD       11:04.58   11:09.47    1  
      29.41   32.09   32.82   33.78   33.55   34.36   33.81   33.90
      33.89   33.97   33.95   33.69   33.93   34.17   33.66   33.97
      34.11   34.38   33.85   32.18                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Caitlin A         21 Saint Rose-AD        1:56.04    1:59.54    9  
      27.72   30.29   30.70   30.83                                
  2 Hellstern, Danielle K     19 Bentley-NE           2:04.18    2:05.30    4  
      28.82   31.40   32.39   32.69                                
  3 Simoneau, Kaitlyn R       20 Bentley-NE           2:08.03    2:08.27    3  
      29.66   32.05   33.16   33.40                                
  4 Culkin, Kelly L           18 Bentley-NE           2:08.25    2:11.69    2  
      30.59   32.83   34.19   34.08                                
  5 Exley, Heather K          20 Bentley-NE           2:14.51    2:12.52    1  
      30.52   32.98   34.31   34.71                                
  6 Guffey, Sherrilynn M      21 Saint Rose-AD        2:20.67    2:17.20  
      31.49   34.34   35.62   35.75                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krok, Joseph E            21 Saint Rose-AD        1:46.09    1:50.40    9  
      26.29   28.49   28.41   27.21                                
  2 Wilson, Timothy W         18 Saint Rose-AD        1:49.69    1:52.07    4  
      26.28   28.98   28.33   28.48                                
  3 Gregg, Jordan W           18 Saint Rose-AD        1:52.04    1:52.17    3  
      26.64   29.37   28.59   27.57                                
  4 Karl, Owen M              18 Bentley-NE           1:53.65    1:54.28    2  
      26.85 1:27.43                                                
  5 Romero, Jorge A           19 Saint Rose-AD        1:49.27    1:56.33    1  
      27.03   29.36   29.91   30.03                                
  6 Simoneau, Michael E       21 Bentley-NE           1:55.20    1:57.53  
      27.17   29.83   30.43   30.10                                
  7 Mason, Luke               19 Bentley-NE           1:56.29    1:57.56  
      27.14   30.37   30.74   29.31                                
  8 Toselli, Nick A           18 Bentley-NE           1:59.00    1:59.62  
      26.71   30.35   31.91   30.65                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drogosz, Monika           21 Bentley-NE           1:04.39    1:03.36    9  
      30.71   32.65                                                
  2 Beckford, Kiersten B      19 Saint Rose-AD        1:01.00    1:04.41    4  
      31.18   33.23                                                
  3 Lewis, Caroline P         20 Bentley-NE           1:03.31    1:05.54    3  
      32.19   33.35                                                
  4 Dooley, Taryn A           22 Bentley-NE           1:05.34    1:07.68    2  
      33.04   34.64                                                
  5 Leahy, Andrea M           22 Bentley-NE           1:07.10    1:08.74    1  
      33.29   35.45                                                
  6 Stanton, Caitlin M        19 Saint Rose-AD        1:03.52    1:09.02  
      33.86   35.16                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Eric M            19 Saint Rose-AD          54.18      55.31    9  
      26.66   28.65                                                
  2 Connolly, Tim P           18 Bentley-NE             56.21      57.44    4  
      28.22   29.22                                                
  3 Wilson, Timothy W         18 Saint Rose-AD          58.96    1:00.32    3  
      29.11   31.21                                                
  4 Pellant, JR               20 Saint Rose-AD          59.33    1:01.26    2  
      29.76   31.50                                                
  5 Woods, Chris K            20 Bentley-NE           1:00.76    1:01.85    1  
      30.28   31.57                                                
  6 Amoroso, Cam P            20 Bentley-NE           1:03.79    1:04.67  
      31.56   33.11                                                
  7 Sutherlund, Andrew        20 Saint Rose-AD        1:08.80    1:06.50  
      32.23   34.27                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D              20 Bentley-NE           1:08.10    1:08.80    9  
      32.54   36.26                                                
  2 Woodcock, Naomi R         21 Saint Rose-AD        1:04.79    1:08.90    4  
      32.79   36.11                                                
  3 Hodsdon, Jessica N        21 Bentley-NE           1:09.79    1:10.72    3  
      33.25   37.47                                                
  4 Caher, Erin M             21 Bentley-NE           1:23.22    1:22.01    2  
      39.66   42.35                                                
  5 Schlegel, Chrissy         21 Saint Rose-AD        1:17.83    1:23.09    1  
      40.19   42.90                                                
  6 Moss, Bridgette L         19 Saint Rose-AD        1:21.90    1:23.19  
      39.50   43.69                                                
  7 Koeber, Alison P          20 Bentley-NE           1:22.13    1:25.47  
      41.02   44.45                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delarede, Steve J         20 Saint Rose-AD          59.31    1:02.75    9  
      28.89   33.86                                                
  2 Cornelius, Janco          19 Bentley-NE                NT    1:04.55    4  
      30.77   33.78                                                
  3 Kollmeyer, Evan S         19 Saint Rose-AD        1:01.05    1:04.83    3  
      30.26   34.57                                                
  4 Mulvey-Hudson, Connor L   19 Bentley-NE           1:03.76    1:04.84    2  
      30.66   34.18                                                
  5 Walsh, Kevin W            19 Saint Rose-AD        1:02.25    1:05.22    1  
      31.15   34.07                                                
  6 Belanger, Peter B         20 Bentley-NE                NT    1:07.41  
      31.74   35.67                                                
  7 Cicalese, Ed L            20 Saint Rose-AD        1:07.86    1:11.78  
      34.52   37.26                                                
  8 Shanahan, Ryan T          19 Bentley-NE           1:14.13    1:15.02  
      35.08   39.94                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraft, Kelsey N           20 Saint Rose-AD             NT    2:21.83    9  
      30.97   36.07   37.54   37.25                                
  2 Goodwin, Lindsey A        18 Bentley-NE           2:29.81    2:27.81    4  
      32.44   36.91   38.35   40.11                                
  3 Guffey, Sherrilynn M      21 Saint Rose-AD        2:37.98    2:35.98    3  
      34.70   38.78   40.80   41.70                                
  4 Giordano, Michelle E      18 Bentley-NE           2:42.08    2:47.45    2  
      37.29   42.39   44.35   43.42                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              20 Saint Rose-AD        1:55.41    2:00.97    9  
      26.78   30.60   31.71   31.88                                
  2 Liulakis, Alex M          18 Bentley-NE           2:10.29    2:09.22    4  
      27.77   32.18   33.70   35.57                                
  3 Massa, Nick J             22 Saint Rose-AD        2:01.06    2:09.29    3  
      28.38   32.44   33.35   35.12                                
  4 Healy, Christopher J      22 Saint Rose-AD        2:10.18    2:16.27    2  
      30.02   34.08   35.07   37.10                                
  5 Romero, Jorge A           19 Saint Rose-AD        2:07.85    2:23.36    1  
      31.01   35.88   37.72   38.75                                
  6 Langin, Andrew P          20 Bentley-NE           2:22.12    2:24.66  
      31.81   35.45   38.46   38.94                                
  7 Demeule, Ben W            21 Bentley-NE           2:25.86    2:32.76  
      32.56   38.29   40.70   41.21                                
 -- Culkin, Mike A            21 Bentley-NE           2:11.28         DQ  
      37.48   32.87   37.30   40.05                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beckford, Kiersten B      19 Saint Rose-AD          25.02      26.28    9  
  2 Drogosz, Monika           21 Bentley-NE             25.94      26.64    4  
  3 Shin, Amy                    Bentley-NE                NT      27.26    3  
  4 Woodcock, Naomi R         21 Saint Rose-AD          25.37      27.55    2  
  5 Clauss, Melissa H         18 Bentley-NE             27.18      27.59    1  
  6 Phelps, Rose K            20 Bentley-NE             29.41      29.88  
  7 Moss, Bridgette L         19 Saint Rose-AD          30.39      30.00  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bury, Sebastian F         19 Bentley-NE             22.60      22.92    9  
  2 Sedik, Alex M             19 Saint Rose-AD          21.80      23.01    4  
  3 Sylvia, Steven T          20 Bentley-NE             22.64      23.15    3  
  4 Gregg, Jordan W           18 Saint Rose-AD          22.57      23.25    2  
  5 Simoneau, Michael E       21 Bentley-NE             23.31      23.43    1  
  6 Bednar, Neil C            18 Saint Rose-AD          23.47      23.63  
  7 Diefenbach, Kevin D       18 Bentley-NE             24.28      24.47  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancini, Nicola M         19 Bentley-NE            289.50     251.75    9  
  2 Mathews, Abby J           21 Bentley-NE            274.20     230.75    4  
  3 D'Aleo, Shelly E          21 Bentley-NE            265.95     229.55    3  
  4 Wilde, Paige E            19 Bentley-NE            254.40     218.10    2  
  5 Patnaude, Alexa           19 Saint Rose-AD         203.00     199.15    1  
  6 Allen, Victoria L         19 Saint Rose-AD         198.90     176.65  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridge, Colton W          18 Bentley-NE            259.80     233.10    9  
  2 Butler, Ryan L            21 Saint Rose-AD         216.90     187.90    4  
  3 Genender, David           20 Saint Rose-AD         214.80     156.80    3  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Lindsey A        18 Bentley-NE             57.24      57.99    9  
      27.98   30.01                                                
  2 Hellstern, Danielle K     19 Bentley-NE             56.70      58.26    4  
      27.55   30.71                                                
  3 Kraft, Kelsey N           20 Saint Rose-AD          57.12      58.30    3  
      28.32   29.98                                                
  4 Simoneau, Kaitlyn R       20 Bentley-NE             59.41      59.81    2  
      28.81   31.00                                                
  5 Suda, Amelia M            20 Bentley-NE                NT    1:02.87    1  
      30.79   32.08                                                
  6 Schlegel, Chrissy         21 Saint Rose-AD        1:04.56    1:07.29  
      31.96   35.33                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krok, Joseph E            21 Saint Rose-AD          49.09      49.39    9  
      23.87   25.52                                                
  2 Bury, Sebastian F         19 Bentley-NE             49.91      50.40    4  
      24.52   25.88                                                
  3 Sylvia, Steven T          20 Bentley-NE             51.31      51.00    3  
      24.34   26.66                                                
  4 Bednar, Neil C            18 Saint Rose-AD          51.84      52.23    2  
      25.49   26.74                                                
  5 Sedik, Alex M             19 Saint Rose-AD          48.93      52.80    1  
      25.67   27.13                                                
  6 Toselli, Nick A           18 Bentley-NE             53.56      53.45  
      25.88   27.57                                                
  7 Pellant, JR               20 Saint Rose-AD          53.60      53.55  
      25.74   27.81                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Caroline P         20 Bentley-NE           2:18.97    2:18.14    9  
      32.10   34.05   36.04   35.95                                
  2 Beckford, Kiersten B      19 Saint Rose-AD        2:17.62    2:18.49    4  
      32.42   35.33   35.46   35.28                                
  3 Wisniewski, Becky         19 Saint Rose-AD        2:12.25    2:23.08    3  
      33.78   36.09   36.90   36.31                                
  4 Dooley, Taryn A           22 Bentley-NE           2:21.85    2:24.69    2  
      34.22   36.96   37.51   36.00                                
  5 Stanton, Caitlin M        19 Saint Rose-AD        2:14.75    2:26.95    1  
      34.66   36.57   37.70   38.02                                
  6 Leahy, Andrea M           22 Bentley-NE           2:24.36    2:29.21  
      33.56   37.14   39.08   39.43                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Eric M            19 Saint Rose-AD        1:58.39    2:00.67    9  
      27.65   29.88   31.16   31.98                                
  2 Wilson, Timothy W         18 Saint Rose-AD        2:04.62    2:02.32    4  
      29.02   30.96   31.81   30.53                                
  3 Connolly, Tim P           18 Bentley-NE           2:05.53    2:02.65    3  
      28.63   30.92   32.03   31.07                                
  4 Woods, Chris K            20 Bentley-NE           2:14.05    2:17.61    2  
      32.71   34.28   35.12   35.50                                
  5 Amoroso, Cam P            20 Bentley-NE           2:19.64    2:21.92    1  
      33.28   36.11   36.98   35.55                                
  6 Pellant, JR               20 Saint Rose-AD        2:05.17    2:24.10  
      32.96   35.95   37.78   37.41                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D              20 Bentley-NE           2:26.11    2:25.95    9  
      32.96   36.91   37.99   38.09                                
  2 Woodcock, Naomi R         21 Saint Rose-AD             NT    2:31.23    4  
      34.92   38.20   38.86   39.25                                
  3 Exley, Heather K          20 Bentley-NE           2:42.74    2:47.33    3  
      36.85   41.60   42.93   45.95                                
  4 Caher, Erin M             21 Bentley-NE           2:54.27    2:56.14    2  
      40.74   45.79   44.61   45.00                                
  5 Schlegel, Chrissy         21 Saint Rose-AD        2:46.10    3:00.35    1  
      41.23   44.75   48.00   46.37                                
  6 Moss, Bridgette L         19 Saint Rose-AD        2:54.82    3:02.03  
      42.56   46.36   47.96   45.15                                
  7 Koeber, Alison P          20 Bentley-NE           2:56.19    3:05.01  
      42.07   47.41   48.41   47.12                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kollmeyer, Evan S         19 Saint Rose-AD        2:16.06    2:22.82    9  
      32.99   36.55   36.53   36.75                                
  2 Delarede, Steve J         20 Saint Rose-AD        2:12.54    2:22.89    4  
      32.48   36.23   36.77   37.41                                
  3 Mulvey-Hudson, Connor L   19 Bentley-NE           2:24.59    2:23.33    3  
      32.64   36.79   37.63   36.27                                
  4 Walsh, Kevin W            19 Saint Rose-AD        2:20.63    2:24.83    2  
      33.01   36.54   37.67   37.61                                
  5 Belanger, Peter B         20 Bentley-NE           2:31.41    2:34.09    1  
      33.91   38.78   40.37   41.03                                
  6 Cicalese, Ed L            20 Saint Rose-AD        2:22.68    2:35.08  
      35.04   39.53   40.85   39.66                                
  7 Gilpin, Ryan P            19 Bentley-NE           2:44.50    2:42.55  
      35.81   41.58   43.02   42.14                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Caitlin A         21 Saint Rose-AD        5:04.42    5:18.04    9  
      29.05   31.68   31.86   32.16   32.23   32.26   32.04   32.41
      32.59   31.76                                                
  2 Edwards, Nadine K         19 Bentley-NE           5:24.07    5:28.02    4  
      29.62   32.01   32.63   32.98   33.09   33.17   33.55   33.75
      33.82   33.40                                                
  3 Hall, Samantha C          18 Saint Rose-AD        5:35.70    5:37.59    3  
      30.06   32.95   33.94   33.92   34.16   34.56   34.65   34.82
      34.35   34.18                                                
  4 Mazza, Kelly A            21 Bentley-NE           5:47.73    5:51.60    2  
      30.83   33.64   34.24   34.81   36.04   35.88   36.57   36.98
      36.78   35.83                                                
  5 Devoe, Ally T             20 Bentley-NE           6:18.28    6:09.63    1  
      31.99   34.68   36.28   37.52   37.77   38.04   38.63   38.73
      38.47   37.52                                                
  6 Phelps, Rose K            20 Bentley-NE           6:09.07    6:24.64  
      32.96   36.73   38.52   38.88   39.74   39.88   40.10   39.63
      39.81   38.39                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              20 Saint Rose-AD        4:39.82    4:57.66    9  
      26.44   28.94   30.36   30.61   30.81   30.13   30.38   30.43
      30.38   29.18                                                
  2 Champagne, Tyler S        21 Bentley-NE           5:06.78    5:09.48    4  
      27.71   30.55   31.04   31.76   31.68   31.70   31.76   31.75
      31.57   29.96                                                
  3 Diefenbach, Kevin D       18 Bentley-NE           5:12.79    5:09.83    3  
      27.32   30.23   31.39   31.73   31.97   31.13   31.78   31.81
    1:02.47                                                        
  4 Karl, Owen M              18 Bentley-NE           5:13.82    5:11.89    2  
      28.67   30.57   31.16   31.45   31.60   31.86   31.87   32.06
      31.55   31.10                                                
  5 Romero, Jorge A           19 Saint Rose-AD        4:58.90    5:17.93    1  
      28.51   30.80   31.63   32.42   32.70   32.42   32.69   32.56
      32.32   31.88                                                
  6 Mason, Luke               19 Bentley-NE           5:19.73    5:19.37  
      28.88   32.55   32.10   32.78   32.98   32.97   32.94   31.69
      32.27   30.21                                                
  7 Sutherlund, Andrew        20 Saint Rose-AD        5:00.20    5:21.79  
      28.73   31.76   32.58   32.90   32.91   33.11   32.98   32.68
      32.80   31.34                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodsdon, Jessica N        21 Bentley-NE           1:00.78    1:01.07    9  
      28.97   32.10                                                
  2 Clauss, Melissa H         18 Bentley-NE           1:02.45    1:03.22    4  
      29.27   33.95                                                
  3 Kraft, Kelsey N           20 Saint Rose-AD        1:00.66    1:04.16    3  
      30.44   33.72                                                
  4 Stanton, Caitlin M        19 Saint Rose-AD        1:01.28    1:06.03    2  
      30.99   35.04                                                
  5 Culkin, Kelly L           18 Bentley-NE           1:04.74    1:06.35    1  
      31.44   34.91                                                
  6 Guffey, Sherrilynn M      21 Saint Rose-AD        1:10.17    1:10.89  
      34.39   36.50                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krok, Joseph E            21 Saint Rose-AD          52.94      56.32    9  
      26.85   29.47                                                
  2 Liulakis, Alex M          18 Bentley-NE             56.92      57.82    4  
      27.30   30.52                                                
  3 Gregg, Jordan W           18 Saint Rose-AD          57.68      58.90    3  
      27.84   31.06                                                
  4 Healy, Christopher J      22 Saint Rose-AD          57.26      59.67    2  
      27.99   31.68                                                
  5 Massa, Nick J             22 Saint Rose-AD          56.08      59.76    1  
      28.25   31.51                                                
  6 Langin, Andrew P          20 Bentley-NE           1:00.01    1:00.10  
      28.06   32.04                                                
  7 Demeule, Ben W            21 Bentley-NE             57.86    1:00.35  
      28.06   32.29                                                
  8 Culkin, Mike A            21 Bentley-NE             58.68    1:00.82  
      28.26   32.56                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancini, Nicola M         19 Bentley-NE            279.10     281.05    9  
  2 Patnaude, Alexa           19 Saint Rose-AD         214.27     249.95    4  
  3 Mathews, Abby J           21 Bentley-NE            223.40     239.10    3  
  4 Wilde, Paige E            19 Bentley-NE            226.75     235.25    2  
  5 D'Aleo, Shelly E          21 Bentley-NE            224.65     219.50    1  
  6 Allen, Victoria L         19 Saint Rose-AD         200.40     190.95  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridge, Colton W          18 Bentley-NE            209.85     232.35    9  
  2 Butler, Ryan L            21 Saint Rose-AD         210.55     219.90    4  
  3 Genender, David           20 Saint Rose-AD         189.38     188.50    3  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Caitlin A         21 Saint Rose-AD        2:05.47    2:14.15    9  
      29.70   35.36   38.95   30.14                                
  2 Le, Amanda D              20 Bentley-NE           2:13.71    2:15.51    4  
      29.97   35.03   38.03   32.48                                
  3 Hodsdon, Jessica N        21 Bentley-NE           2:18.29    2:24.19    3  
      30.26   38.82   40.44   34.67                                
  4 Wisniewski, Becky         19 Saint Rose-AD        2:20.17    2:26.02    2  
      33.54   38.12   42.13   32.23                                
  5 Hall, Samantha C          18 Saint Rose-AD        2:22.41    2:26.26    1  
      32.26   38.63   41.34   34.03                                
  6 Suda, Amelia M            20 Bentley-NE           2:33.66    2:34.66  
      35.95   39.85   44.65   34.21                                
  7 Exley, Heather K          20 Bentley-NE           2:31.06    2:39.70  
      37.05   41.77   44.28   36.60                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Eric M            19 Saint Rose-AD        2:00.84    2:05.68    9  
      26.31   31.26   38.35   29.76                                
  2 Delarede, Steve J         20 Saint Rose-AD        2:00.27    2:08.54    4  
      27.01   34.90   35.47   31.16                                
  3 Kollmeyer, Evan S         19 Saint Rose-AD        2:07.98    2:11.59    3  
      28.85   35.80   38.02   28.92                                
  4 Liulakis, Alex M          18 Bentley-NE           2:08.59    2:12.00    2  
      27.65   34.55   39.36   30.44                                
  5 Mulvey-Hudson, Connor L   19 Bentley-NE           2:10.00    2:12.52    1  
      29.17   34.74   37.78   30.83                                
  6 Connolly, Tim P           18 Bentley-NE           2:11.55    2:12.94  
      29.05   33.13   41.05   29.71                                
  7 Belanger, Peter B         20 Bentley-NE           2:17.36    2:16.05  
      28.43   36.38   39.65   31.59                                
  8 Massa, Nick J             22 Saint Rose-AD        2:10.21    2:16.91  
      28.84   36.84   40.49   30.74                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        1:42.32    1:46.01   11  
     1) Edwards, Nadine K 19            2) Drogosz, Monika 21             
     3) Simoneau, Kaitlyn R 20          4) Hellstern, Danielle K 19       
       26.92    25.90    27.15    26.04                                    
  2 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:39.86    1:54.58    4  
     1) Stanton, Caitlin M 19           2) Guffey, Sherrilynn M 21        
     3) Hall, Samantha C 18             4) Wisniewski, Becky 19           
       27.87    30.55    27.91    28.25                                    
  3 Bentley University-NE  'B'                             NT    2:01.25    2  
     1) Caher, Erin M 21                2) Devoe, Ally T 20               
     3) Giordano, Michelle E 18         4) Phelps, Rose K 20              
       30.96    30.16    31.37    28.76                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:02.69    1:31.52   11  
     1) Sedik, Alex M 19                2) Bednar, Neil C 18              
     3) Wilson, Timothy W 18            4) Wilson, Kyle 20                
       23.48    23.33    22.86    21.85                                    
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:31.77    1:32.19    4  
     1) Bury, Sebastian F 19            2) Champagne, Tyler S 21          
     3) Simoneau, Michael E 21          4) Sylvia, Steven T 20            
       23.19    23.68    22.93    22.39                                    
  3 Bentley University-NE  'B'                        1:36.21    1:37.18    2  
     1) Toselli, Nick A 18              2) Diefenbach, Kevin D 18         
     3) Mason, Luke 19                  4) Demeule, Ben W 21              
       24.63    24.93    23.45    24.17                                    
  4 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    1:40.08  
     1) Sutherlund, Andrew 20           2) Romero, Jorge A 19             
     3) Healy, Christopher J 22         4) Walsh, Kevin W 19              
       25.96    24.82    25.41    23.89                                    
  5 Bentley University-NE  'D'                        1:42.69    1:41.52  
     1) Amoroso, Cam P 20               2) Gilpin, Ryan P 19              
     3) Karl, Owen M 18                 4) Grady, Kyle T 19               
       26.24    25.82    24.22    25.24                                    
 -- Bentley University-NE  'C'                        1:44.01         DQ  
     1) Movsesian, Eric 18              2) Fellingham, Peter J 19         
     3) Culkin, Mike A 21               4) Shanahan, Ryan T 19            
       26.24    26.05    24.91    24.78