Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

Licensed to Bentley University      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/9/2013 09:39 PM
                           SMC V Bentley - 1/9/2013                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        4:13.24    4:11.02   11  
     1) Dooley, Taryn A                 2) Le, Amanda D                   
     3) Hodsdon, Jessica N              4) Hellstern, Danielle K          
  2 Bentley University-NE  'B'                        4:28.14    4:21.94    4  
     1) Goodwin, Lindsey A              2) Exley, Heather K               
     3) Clauss, Melissa H               4) Edwards, Nadine K              
  3 Saint Michael's College-NE  'A'                   4:13.57    4:26.82    2  
     1) Nadow, Stephanie                2) Mullowney, Julie A             
     3) McAllister, Corrine R           4) Brady, Kimberly                
  4 Bentley University-NE  'C'                        4:32.79   x4:37.60  
     1) Leahy, Andrea M                 2) Caher, Erin M                  
     3) Culkin, Kelly L                 4) Simoneau, Kaitlyn R            
  5 Saint Michael's College-NE  'B'                   4:33.84    4:44.02  
     1) Kahn, Grace G                   2) Connors, Jill                  
     3) Doucette, Zoe                   4) Lamontagne, Kathleen           
  6 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT   x4:54.45  
     1) Hauser, Emma K                  2) Munar, Andrea                  
     3) Schon, Victoria                 4) Tierney, Catherine             
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        3:46.80    3:49.21   11  
     1) Connolly, Tim P                 2) Mulvey-Hudson, Connor L        
     3) Liulakis, Alex M                4) Sylvia, Steven T               
  2 Bentley University-NE  'B'                        3:55.79    3:56.97    4  
     1) Karl, Owen M                    2) Cornelius, Janco               
     3) Belanger, Peter B               4) Simoneau, Michael E            
  3 Saint Michael's College-NE  'A'                   3:59.82    4:07.59    2  
     1) Phalon, Chad                    2) Pearson, Matthew               
     3) Mulderrig, Jack H               4) Thomas, Joseph                 
  4 Bentley University-NE  'C'                             NT   x4:15.83  
     1) Amoroso, Cam P                  2) Gilpin, Ryan P                 
     3) Langin, Andrew P                4) Toselli, Nick A                
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Caroline P            Bentley-NE          12:19.09   11:40.86    9  
  2 Mazza, Kelly A               Bentley-NE          12:07.14   12:01.44    4  
  3 Tierney, Catherine           Saint Michael's-NE  12:12.30   12:05.24    3  
  4 Giordano, Michelle E         Bentley-NE          12:19.72   12:25.87    2  
  5 Murray, Charlotte            Saint Michael's-NE  12:31.60   13:13.27    1  
  6 Hauser, Emma K               Saint Michael's-NE  12:19.84   14:11.16  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Andrew J           Saint Michael's-NE  10:31.28   10:42.80    9  
  2 Diefenbach, Kevin D          Bentley-NE          10:50.64   10:50.66    4  
  3 Esposito, Kyle P             Saint Michael's-NE  10:31.94   11:11.46    3  
  4 Culkin, Mike A               Bentley-NE          11:21.24   11:21.18    2  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Nadine K            Bentley-NE           2:01.52    2:04.38    9  
  2 Lamontagne, Kathleen         Saint Michael's-NE   2:08.14    2:09.98    4  
  3 Kahn, Grace G                Saint Michael's-NE   2:14.94    2:16.39    3  
  4 Devoe, Ally T                Bentley-NE                NT    2:18.42    2  
  5 Phelps, Rose K               Bentley-NE           2:18.99    2:22.46    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karl, Owen M                 Bentley-NE           1:53.65    1:54.92    9  
  2 Simoneau, Michael E          Bentley-NE           1:55.20    1:55.67    4  
  3 Thomas, Joseph               Saint Michael's-NE   1:55.65    2:05.75    3  
 -- MacPherson, Brandon          Saint Michael's-NE   2:06.31         DQ  
 -- Toselli, Nick A              Bentley-NE           1:59.00         DQ  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D                 Bentley-NE           1:05.00    1:04.08    9  
  2 Nadow, Stephanie             Saint Michael's-NE   1:01.99    1:04.88    4  
  3 Dooley, Taryn A              Bentley-NE           1:06.48    1:07.75    3  
  4 Leahy, Andrea M              Bentley-NE           1:07.10    1:09.08    2  
  5 Kahn, Grace G                Saint Michael's-NE   1:08.07    1:11.89    1  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Tim P              Bentley-NE             56.21      57.31    9  
  2 Champagne, Tyler S           Bentley-NE                NT      59.23    4  
  3 Phalon, Chad                 Saint Michael's-NE   1:01.71    1:02.72    3  
  4 Mason, Luke                  Bentley-NE                NT    1:03.44    2  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodsdon, Jessica N           Bentley-NE           1:09.79    1:10.77    9  
  2 Mullowney, Julie A           Saint Michael's-NE   1:08.73    1:14.54    4  
  3 Suda, Amelia M               Bentley-NE                NT    1:21.04    3  
  4 Caher, Erin M                Bentley-NE           1:23.22    1:23.92    2  
  5 Munar, Andrea                Saint Michael's-NE   1:24.14    1:24.70    1  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulvey-Hudson, Connor L      Bentley-NE           1:03.76    1:06.01    9  
  2 Paluso, Nathan               Saint Michael's-NE   1:04.79    1:07.71    4  
  3 Pearson, Matthew             Saint Michael's-NE   1:09.25    1:09.43    3  
  4 Arrington, Cody              Saint Michael's-NE   1:09.61    1:12.39    2  
  5 Shanahan, Ryan T             Bentley-NE           1:15.16    1:14.13    1  
  6 Gilpin, Ryan P               Bentley-NE           1:13.39    1:15.51  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clauss, Melissa H            Bentley-NE           2:21.33    2:23.91    9  
  2 Goodwin, Lindsey A           Bentley-NE                NT    2:29.81    4  
  3 McAllister, Corrine R        Saint Michael's-NE   2:27.06    2:39.37    3  
  4 Doucette, Zoe                Saint Michael's-NE   2:48.97    2:48.84    2  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulderrig, Jack H            Saint Michael's-NE   2:12.53    2:15.81    9  
  2 Langin, Andrew P             Bentley-NE           2:22.12    2:25.68    4  
  3 Demeule, Ben W               Bentley-NE           2:25.86    2:29.78    3  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellstern, Danielle K        Bentley-NE             26.13      25.98    9  
  2 Drogosz, Monika              Bentley-NE             25.94      26.07    4  
  3 Simoneau, Kaitlyn R          Bentley-NE             27.52      27.53    3  
  4 Brady, Kimberly              Saint Michael's-NE     26.18      27.80    2  
  5 Munar, Andrea                Saint Michael's-NE     28.94      30.76    1  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sylvia, Steven T             Bentley-NE                NT      22.64    9  
  2 Miller, Samuel T             Saint Michael's-NE        NT      24.78    4  
  3 MacPherson, Brandon          Saint Michael's-NE     25.01      25.66    3  
  4 Amoroso, Cam P               Bentley-NE                NT      25.80    2  
  5 Esposito, Kyle P             Saint Michael's-NE     25.45      25.85    1  
  6 Movsesian, Eric              Bentley-NE             25.15      26.32  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathews, Abby J              Bentley-NE                NP     187.35    9  
  2 D'Aleo, Shelly E             Bentley-NE                NP     172.85    4  
  3 Wilde, Paige E               Bentley-NE                NP     165.35    3  
 -- Mancini, Nicola M            Bentley-NE                NP    X173.25  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridge, Colton W             Bentley-NE            151.72     150.85    9  
  2 Vo, Joseph                   Saint Michael's-NE        NP     105.45    4  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellstern, Danielle K        Bentley-NE             56.70      56.71    9  
  2 Drogosz, Monika              Bentley-NE             56.12      56.84    4  
  3 Lamontagne, Kathleen         Saint Michael's-NE     58.33      59.19    3  
  4 Simoneau, Kaitlyn R          Bentley-NE             59.60      59.41    2  
  5 Brady, Kimberly              Saint Michael's-NE     58.31    1:01.31    1  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sylvia, Steven T             Bentley-NE                NT      51.31    9  
  2 Miller, Samuel T             Saint Michael's-NE        NT      56.07    4  
  3 MacPherson, Brandon          Saint Michael's-NE     55.12      57.17    3  
  4 Fellingham, Peter J          Bentley-NE             57.69      58.15    2  
  5 Grady, Kyle T                Bentley-NE             59.85      58.40    1  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nadow, Stephanie             Saint Michael's-NE   2:16.11    2:20.09    9  
  2 Lewis, Caroline P            Bentley-NE           2:18.97    2:21.40    4  
  3 Dooley, Taryn A              Bentley-NE           2:21.85    2:24.22    3  
  4 Leahy, Andrea M              Bentley-NE           2:24.36    2:28.17    2  
  5 Kahn, Grace G                Saint Michael's-NE   2:28.50    2:29.82    1  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Tim P              Bentley-NE           2:05.53    2:06.97    9  
  2 Woods, Chris K               Bentley-NE           2:14.55    2:14.05    4  
  3 Phalon, Chad                 Saint Michael's-NE        NT    2:19.51    3  
  4 Amoroso, Cam P               Bentley-NE           2:19.64    2:24.38    2  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le, Amanda D                 Bentley-NE           2:26.11    2:26.84    9  
  2 Exley, Heather K             Bentley-NE                NT    2:42.74    4  
  3 Mullowney, Julie A           Saint Michael's-NE   2:32.80    2:46.71    3  
  4 Koeber, Alison P             Bentley-NE           2:56.19    2:57.79    2  
  5 Craig, Maddie A              Saint Michael's-NE   2:48.79    3:01.42    1  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulvey-Hudson, Connor L      Bentley-NE           2:24.59    2:26.98    9  
  2 Liulakis, Alex M             Bentley-NE           2:29.23    2:29.45    4  
  3 Belanger, Peter B            Bentley-NE                NT    2:31.41    3  
  4 Arrington, Cody              Saint Michael's-NE   2:30.27    2:34.88    2  
  5 Pearson, Matthew             Saint Michael's-NE   2:45.34    2:35.30    1  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tierney, Catherine           Saint Michael's-NE        NT    5:48.67    9  
  2 Schon, Victoria              Saint Michael's-NE   6:06.65    6:07.15    4  
  3 Hauser, Emma K               Saint Michael's-NE   6:03.37    6:52.47    3  
 -- Edwards, Nadine K            Bentley-NE           5:24.07   X5:29.82  
 -- Culkin, Kelly L              Bentley-NE                NT   X5:48.32  
 -- Devoe, Ally T                Bentley-NE                NT   X6:18.28  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Champagne, Tyler S           Bentley-NE           5:08.27    5:06.78    9  
  2 Marshall, Andrew J           Saint Michael's-NE   5:09.02    5:21.58    4  
  3 Mason, Luke                  Bentley-NE           5:19.73    5:24.05    3  
  4 Esposito, Kyle P             Saint Michael's-NE   5:08.48    5:24.47    2  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doucette, Zoe                Saint Michael's-NE   1:10.36    1:11.72    9  
  2 Murray, Charlotte            Saint Michael's-NE   1:12.41    1:15.48    4  
 -- Hodsdon, Jessica N           Bentley-NE           1:00.78   X1:00.85  
 -- Clauss, Melissa H            Bentley-NE           1:03.02   X1:02.45  
 -- Giordano, Michelle E         Bentley-NE           1:15.45   X1:17.53  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culkin, Mike A               Bentley-NE             58.68      59.30    9  
  2 Demeule, Ben W               Bentley-NE             57.86      59.65    4  
  3 Simoneau, Michael E          Bentley-NE                NT    1:00.65    3  
  4 Paluso, Nathan               Saint Michael's-NE   1:14.68    1:03.45    2  
  5 Thomas, Joseph               Saint Michael's-NE   1:00.17    1:04.72    1  
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathews, Abby J              Bentley-NE            232.95     274.20    9  
  2 Mancini, Nicola M            Bentley-NE            263.90     271.95    4  
  3 D'Aleo, Shelly E             Bentley-NE            238.30     265.95    3  
  4 Wilde, Paige E               Bentley-NE            234.70    x254.40  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vo, Joseph                   Saint Michael's-NE        NP     150.90    9  
 -- Bridge, Colton W             Bentley-NE            230.15    X259.80  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAllister, Corrine R        Saint Michael's-NE   2:24.94    2:35.08    9  
  2 Schon, Victoria              Saint Michael's-NE   2:35.73    2:37.42    4  
  3 Craig, Maddie A              Saint Michael's-NE   2:26.82    2:39.30    3  
 -- Hodsdon, Jessica N           Bentley-NE           2:18.29   X2:20.94  
 -- Exley, Heather K             Bentley-NE                NT   X2:31.06  
 -- Suda, Amelia M               Bentley-NE                NT   X2:33.66  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Andrew J           Saint Michael's-NE   2:24.84    2:20.62    9  
  2 Arrington, Cody              Saint Michael's-NE        NT    2:22.10    4  
 -- Liulakis, Alex M             Bentley-NE           2:08.59   X2:12.92  
 -- Woods, Chris K               Bentley-NE           2:18.95   X2:16.74  
 -- Belanger, Peter B            Bentley-NE                NT   X2:17.36  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Michael's College-NE  'A'                   3:52.91    4:03.01   11  
     1) Brady, Kimberly                 2) McAllister, Corrine R          
     3) Lamontagne, Kathleen            4) Mullowney, Julie A             
  2 Saint Michael's College-NE  'B'                   4:08.21    4:14.22    4  
     1) Nadow, Stephanie                2) Schon, Victoria                
     3) Murray, Charlotte               4) Tierney, Catherine             
  3 Saint Michael's College-NE  'C'                        NT   x4:34.95  
     1) Craig, Maddie A                 2) Connors, Jill                  
     3) Munar, Andrea                   4) Hauser, Emma K                 
 -- Bentley University-NE  'A'                        3:48.17   X3:55.69  
     1) Goodwin, Lindsey A              2) Mazza, Kelly A                 
     3) Lewis, Caroline P               4) Hellstern, Danielle K          
 -- Bentley University-NE  'B'                        3:55.84   X4:10.72  
     1) Phelps, Rose K                  2) Culkin, Kelly L                
     3) Simoneau, Kaitlyn R             4) Koeber, Alison P               
 -- Bentley University-NE  'C'                        4:04.07   X4:26.96  
     1) Giordano, Michelle E            2) Devoe, Ally T                  
     3) Clauss, Melissa H               4) Caher, Erin M                  
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Michael's College-NE  'A'                   3:33.32    3:37.70   11  
     1) Esposito, Kyle P                2) Marshall, Andrew J             
     3) Thomas, Joseph                  4) Paluso, Nathan                 
  2 Saint Michael's College-NE  'B'                        NT    3:51.85    4  
     1) Arrington, Cody                 2) Mulderrig, Jack H              
     3) MacPherson, Brandon             4) Pearson, Matthew               
 -- Bentley University-NE  'B'                        3:30.01   X3:35.50  
     1) Diefenbach, Kevin D             2) Shanahan, Ryan T               
     3) Karl, Owen M                    4) Demeule, Ben W                 
 -- Bentley University-NE  'C'                        3:32.18   X3:36.19  
     1) Grady, Kyle T                   2) Toselli, Nick A                
     3) Mason, Luke                     4) Sylvia, Steven T               
 -- Bentley University-NE  'A'                        3:25.12   X3:37.86  
     1) Movsesian, Eric                 2) Fellingham, Peter J            
     3) Simoneau, Michael E             4) Champagne, Tyler S