Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

Licensed to Bentley University     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/16/2011 08:59 PM
                      Saint Rose vs. Bentley - 1/16/2011                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        1:55.05    1:53.94   11  
     1) Drogosz, Monika 19              2) Hodsdon, Jessica N 19          
     3) Shin, Amy 19                    4) Power, Kellen m 18             
                  29.67     1:00.80 (31.13)     1:28.59 (27.79)     1:53.94 (25.35)
  2 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:49.94    1:55.48    4  
     1) Schuyler, Stephanie 20          2) Stanmyer, Hilary 20            
     3) Kraft, Kelsey 18                4) Robinson, Alicia 21            
                  29.60     1:01.41 (31.81)     1:29.21 (27.80)     1:55.48 (26.27)
  3 Bentley University-NE  'B'                        2:01.10    2:01.34    2  
     1) Dooley, Taryn A 20              2) Campbell, Erin L 18            
     3) Leahy, Andrea M 20              4) Temple, Sarah E 21             
                  31.16     1:03.85 (32.69)     1:35.00 (31.15)     2:01.34 (26.34)
  4 The College of Saint Rose-AD  'C'                      NT    2:05.90  
     1) Affronti, Hayley 20             2) Derico, Angela 20              
     3) Schlegel, Chrissy 19            4) Ramos, Krystal 18              
                  33.19     1:06.95 (33.76)     1:36.99 (30.04)     2:05.90 (28.91)
  5 Bentley University-NE  'C'                        2:20.52    2:16.93  
     1) Barlow, Kelsey L 20             2) Caher, Erin m 19               
     3) Heinonen, Elizabeth R 22        4) Merrill, Adrianna 18           
                  35.81     1:14.31 (38.50)     1:49.20 (34.89)     2:16.93 (27.73)
  6 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    2:17.66  
     1) Verdoliva, Rachel 20            2) Lockwood, Christine 22         
     3) Nuszer, Devin 20                4) Sanicola, Kerrianne 21         
                  36.08     1:14.74 (38.66)     1:49.29 (34.55)     2:17.66 (28.37)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley University-NE  'A'                        1:39.78    1:41.62   11  
     1) Go, George L 21                 2) Chan, Phillip K 18             
     3) Ouellette, Egen J 21            4) Sylvia, Steven T 18            
                  26.50       55.16 (28.66)     1:19.26 (24.10)     1:41.62 (22.36)
  2 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:40.51    1:42.14    4  
     1) Yafayev, Vadim 20               2) Delarede, Steve 18             
     3) Krok, Joseph 19                 4) Kruger, Jonathan 21            
                  26.62       54.64 (28.02)     1:19.20 (24.56)     1:42.14 (22.94)
  3 Bentley University-NE  'B'                             NT    1:47.18    2  
     1) Curran, Dave T 20               2) Brown, Keron C 19              
     3) Ryan, Pat S 20                  4) Simoneau, Michael E 19         
                  27.70       57.72 (30.02)     1:23.70 (25.98)     1:47.18 (23.48)
  4 Bentley University-NE  'C'                             NT    1:52.73  
     1) Argiros, Chris C 21             2) Cesaro, Matt D 21              
     3) DeMeule, Ben W 19               4) Smolik, Taylor R 20            
                  29.37     1:01.47 (32.10)     1:28.24 (26.77)     1:52.73 (24.49)
  5 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    1:54.56  
     1) Crowley, Sean 19                2) Sutherlund, Andrew 18          
     3) Massa, Nick 20                  4) Healy, Christopher 20          
                  28.91     1:02.77 (33.86)     1:29.20 (26.43)     1:54.56 (25.36)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boretti, Susie L          20 Bentley-NE          11:12.35   11:22.18    9  
                  31.00     1:03.88 (32.88)     1:37.53 (33.65)     2:11.65 (34.12)
        2:45.82 (34.17)     3:20.35 (34.53)     3:54.90 (34.55)     4:29.15 (34.25)
        5:03.80 (34.65)     5:38.47 (34.67)     6:12.97 (34.50)     6:47.36 (34.39)
        7:21.53 (34.17)     7:56.03 (34.50)     8:30.25 (34.22)     9:05.01 (34.76)
        9:39.68 (34.67)    10:14.48 (34.80)    10:48.49 (34.01)    11:22.18 (33.69)
  2 McNamara, Mackenzie       18 Saint Rose-AD       11:35.59   11:35.34    4  
                  31.00     1:04.45 (33.45)     1:38.37 (33.92)     2:12.58 (34.21)
        2:46.85 (34.27)     3:21.43 (34.58)     3:56.19 (34.76)     4:30.96 (34.77)
        5:05.85 (34.89)     5:40.83 (34.98)     6:16.08 (35.25)     6:51.41 (35.33)
        7:26.59 (35.18)     8:01.79 (35.20)     8:37.50 (35.71)     9:13.33 (35.83)
        9:49.10 (35.77)    10:24.92 (35.82)    11:00.70 (35.78)    11:35.34 (34.64)
  3 Suda, Amelia M            18 Bentley-NE          11:43.47   11:42.63    3  
                  31.21     1:05.03 (33.82)     1:39.71 (34.68)     2:15.05 (35.34)
        2:50.42 (35.37)     3:26.09 (35.67)     4:01.66 (35.57)     4:37.48 (35.82)
        5:13.43 (35.95)     5:49.33 (35.90)     6:25.09 (35.76)     7:00.25 (35.16)
        7:35.43 (35.18)     8:10.78 (35.35)     8:46.40 (35.62)     9:21.97 (35.57)
        9:57.79 (35.82)    10:33.43 (35.64)    11:08.95 (35.52)    11:42.63 (33.68)
  4 Lewis, Caroline P         18 Bentley-NE          11:40.44   11:44.93    2  
                  31.26     1:05.05 (33.79)     1:39.56 (34.51)     2:14.40 (34.84)
        2:49.47 (35.07)     3:24.59 (35.12)     3:59.84 (35.25)     4:35.00 (35.16)
        5:10.18 (35.18)     5:45.56 (35.38)     6:21.20 (35.64)     6:57.04 (35.84)
        7:33.22 (36.18)     8:09.40 (36.18)     8:45.91 (36.51)     9:22.86 (36.95)
        9:58.89 (36.03)    10:34.39 (35.50)    11:10.08 (35.69)    11:44.93 (34.85)
  5 Nuszer, Devin             20 Saint Rose-AD       11:39.28   11:56.73    1  
                  31.64     1:05.46 (33.82)     1:39.89 (34.43)     2:14.72 (34.83)
        2:49.90 (35.18)     3:25.31 (35.41)     4:01.05 (35.74)     4:37.06 (36.01)
        5:13.08 (36.02)     5:49.14 (36.06)     6:25.41 (36.27)     7:01.82 (36.41)
        7:38.79 (36.97)     8:15.59 (36.80)     8:52.07 (36.48)     9:28.83 (36.76)
       10:05.90 (37.07)    10:42.95 (37.05)    11:19.64 (36.69)    11:56.73 (37.09)
  6 Almeda, Mary-Kate         21 Saint Rose-AD       12:06.33   12:25.76  
                  31.58     1:06.34 (34.76)     1:42.34 (36.00)     2:19.31 (36.97)
        2:56.31 (37.00)     3:34.06 (37.75)     4:12.17 (38.11)     4:50.00 (37.83)
        5:28.59 (38.59)     6:07.03 (38.44)     6:44.95 (37.92)     7:23.30 (38.35)
        8:01.55 (38.25)     8:39.60 (38.05)     9:17.63 (38.03)     9:55.94 (38.31)
       10:34.19 (38.25)    11:11.52 (37.33)    11:49.52 (38.00)    12:25.76 (36.24)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              18 Saint Rose-AD       10:26.07   10:31.23    9  
                  26.59       55.92 (29.33)     1:26.43 (30.51)     1:57.82 (31.39)
        2:28.80 (30.98)     2:59.82 (31.02)     3:31.79 (31.97)     4:03.72 (31.93)
        4:35.51 (31.79)     5:07.36 (31.85)     5:39.44 (32.08)     6:11.83 (32.39)
        6:44.17 (32.34)     7:16.83 (32.66)     7:49.94 (33.11)     8:22.58 (32.64)
        8:55.53 (32.95)     9:28.04 (32.51)    10:00.32 (32.28)    10:31.23 (30.91)
  2 Champagne, Tyler S        19 Bentley-NE          10:48.04   10:51.36    4  
                  27.81       58.38 (30.57)     1:29.66 (31.28)     2:01.43 (31.77)
        2:33.09 (31.66)     3:05.10 (32.01)     3:37.18 (32.08)     4:09.52 (32.34)
        4:42.11 (32.59)     5:14.83 (32.72)     5:47.45 (32.62)     6:20.95 (33.50)
        6:54.56 (33.61)     7:28.20 (33.64)     8:02.04 (33.84)     8:36.18 (34.14)
        9:10.52 (34.34)     9:44.85 (34.33)    10:18.44 (33.59)    10:51.36 (32.92)
  3 Stricker, Erik E          20 Bentley-NE                NT   11:03.41    3  
                  29.12     1:00.79 (31.67)     1:33.72 (32.93)     2:06.85 (33.13)
        2:40.24 (33.39)     3:13.79 (33.55)     3:47.60 (33.81)     4:21.18 (33.58)
        4:54.94 (33.76)     5:28.66 (33.72)     6:02.33 (33.67)     6:36.00 (33.67)
        7:09.67 (33.67)     7:43.49 (33.82)     8:17.57 (34.08)     8:51.00 (33.43)
        9:24.79 (33.79)     9:58.20 (33.41)    10:31.46 (33.26)    11:03.41 (31.95)
  4 Culkin, Michael A         19 Bentley-NE          10:49.26   11:08.51    2  
                  28.46       59.69 (31.23)     1:31.47 (31.78)     2:04.01 (32.54)
        2:36.52 (32.51)     3:09.79 (33.27)     3:42.95 (33.16)     4:16.24 (33.29)
        4:50.03 (33.79)     5:23.80 (33.77)     5:58.10 (34.30)     6:32.13 (34.03)
        7:06.02 (33.89)     7:40.78 (34.76)     8:15.32 (34.54)     8:50.37 (35.05)
        9:24.77 (34.40)     9:59.32 (34.55)    10:33.76 (34.44)    11:08.51 (34.75)
  5 Healy, Christopher        20 Saint Rose-AD       11:05.36   11:21.45    1  
                  28.41       59.83 (31.42)     1:32.49 (32.66)     2:05.97 (33.48)
        2:39.99 (34.02)     3:13.98 (33.99)     3:48.50 (34.52)     4:22.49 (33.99)
        4:57.17 (34.68)     5:32.05 (34.88)     6:07.50 (35.45)     6:43.12 (35.62)
        7:18.84 (35.72)     7:53.64 (34.80)     8:29.03 (35.39)     9:04.15 (35.12)
        9:39.03 (34.88)    10:13.17 (34.14)    10:47.72 (34.55)    11:21.45 (33.73)
  6 Sutherlund, Andrew        18 Saint Rose-AD       11:10.18   11:22.90  
                  29.19     1:01.14 (31.95)     1:34.41 (33.27)     2:08.79 (34.38)
        2:43.22 (34.43)     3:17.79 (34.57)     3:52.51 (34.72)     4:27.37 (34.86)
        5:02.40 (35.03)     5:37.33 (34.93)     6:12.12 (34.79)     6:46.68 (34.56)
        7:21.55 (34.87)     7:56.47 (34.92)     8:31.73 (35.26)     9:06.50 (34.77)
        9:41.24 (34.74)    10:16.01 (34.77)    10:50.81 (34.80)    11:22.90 (32.09)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Caitlin         20 Saint Rose-AD        1:57.19    1:58.28    9  
                  27.03       56.57 (29.54)     1:27.07 (30.50)     1:58.28 (31.21)
  2 Kaduboski, Anne V         21 Bentley-NE           1:58.34    2:01.51    4  
                  27.87       58.21 (30.34)     1:29.63 (31.42)     2:01.51 (31.88)
  3 Exley, Heather k          18 Bentley-NE           2:05.24    2:03.56    3  
                  28.96       59.78 (30.82)     1:31.61 (31.83)     2:03.56 (31.95)
  4 Kraft, Kelsey             18 Saint Rose-AD        2:04.77    2:07.03    2  
                  28.78     1:00.47 (31.69)     1:33.68 (33.21)     2:07.03 (33.35)
  5 Mazza, Kelly A            19 Bentley-NE           2:07.64    2:10.14    1  
                  29.59     1:02.10 (32.51)     1:35.95 (33.85)     2:10.14 (34.19)
  6 Verdoliva, Rachel         20 Saint Rose-AD        2:16.21    2:20.06  
                  31.67     1:06.51 (34.84)     1:42.95 (36.44)     2:20.06 (37.11)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Ryan              20 Saint Rose-AD        1:47.81    1:48.80    9  
                  25.19       52.43 (27.24)     1:20.23 (27.80)     1:48.80 (28.57)
  2 Krok, Joseph              19 Saint Rose-AD        1:49.64    1:49.59    4  
                  25.31       53.34 (28.03)     1:21.40 (28.06)     1:49.59 (28.19)
  3 Ouellette, Egen J         21 Bentley-NE           1:52.75    1:52.49    3  
                  25.67       53.92 (28.25)     1:23.33 (29.41)     1:52.49 (29.16)
  4 Horan, Chris R            22 Bentley-NE           1:52.76    1:54.03    2  
                  26.26       54.98 (28.72)     1:24.56 (29.58)     1:54.03 (29.47)
  5 Simoneau, Michael E       19 Bentley-NE           1:57.60    1:57.49    1  
                  26.24       55.81 (29.57)     1:26.34 (30.53)     1:57.49 (31.15)
  6 Pellant, JR               18 Saint Rose-AD        2:00.84    2:00.43  
                  27.00       57.29 (30.29)     1:28.83 (31.54)     2:00.43 (31.60)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shin, Amy                 19 Bentley-NE             25.72      25.75    9  
  2 Drogosz, Monika           19 Bentley-NE             25.62      25.92    4  
  3 Robinson, Alicia          21 Saint Rose-AD          25.62      26.76    3  
  4 Woodcock, Naomi           19 Saint Rose-AD          25.62      26.99    2  
  5 Temple, Sarah E           21 Bentley-NE             26.84      27.16    1  
  6 Schuyler, Stephanie       20 Saint Rose-AD          26.48      27.98  
 -- Ramos, Krystal            18 Saint Rose-AD          28.81     X28.91  
 -- Phelps, Rose K            18 Bentley-NE                NT     X29.20  
 -- Pflanz, Lauren M          20 Bentley-NE                NT     X29.94  
 -- Sanicola, Kerrianne       21 Saint Rose-AD          29.62     X30.03  
 -- Barlow, Kelsey L          20 Bentley-NE                NT     X30.36  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaver, Bryan             20 Saint Rose-AD          22.49      22.63    9  
  2 Sylvia, Steven T          18 Bentley-NE             22.46      22.94    4  
  3 Chan, Phillip K           18 Bentley-NE             22.32      22.96    3  
  4 Kruger, Jonathan          21 Saint Rose-AD          22.60      23.30    2  
  5 Frantel, Joseph M         20 Bentley-NE             23.75      23.54    1  
  6 Crowley, Sean             19 Saint Rose-AD          24.82      25.49  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Caitlin           19 Saint Rose-AD        2:07.12    2:14.00    9  
                  29.10     1:03.76 (34.66)     1:42.30 (38.54)     2:14.00 (31.70)
  2 Hodsdon, Jessica N        19 Bentley-NE           2:14.41    2:19.01    4  
                  28.82     1:05.31 (36.49)     1:44.73 (39.42)     2:19.01 (34.28)
  3 Stanmyer, Hilary          20 Saint Rose-AD        2:18.07    2:21.49    3  
                  30.29     1:06.81 (36.52)     1:47.18 (40.37)     2:21.49 (34.31)
  4 Lockwood, Christine       22 Saint Rose-AD        2:21.35    2:21.84    2  
                  31.54     1:07.70 (36.16)     1:48.61 (40.91)     2:21.84 (33.23)
  5 Campbell, Erin L          18 Bentley-NE           2:16.78    2:23.39    1  
                  30.96     1:08.07 (37.11)     1:48.84 (40.77)     2:23.39 (34.55)
  6 Murphy, Molly H           20 Bentley-NE           2:28.01    2:26.30  
                  31.28     1:10.36 (39.08)     1:52.17 (41.81)     2:26.30 (34.13)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yafayev, Vadim            20 Saint Rose-AD        1:53.10    2:02.86    9  
                  26.00       56.40 (30.40)     1:32.72 (36.32)     2:02.86 (30.14)
  2 Delarede, Steve           18 Saint Rose-AD        2:08.15    2:08.05    4  
                  27.24     1:00.99 (33.75)     1:36.46 (35.47)     2:08.05 (31.59)
  3 Belanger, Peter B         18 Bentley-NE           2:13.72    2:12.80    3  
                  27.02     1:01.17 (34.15)     1:39.83 (38.66)     2:12.80 (32.97)
  4 Curran, Dave T            20 Bentley-NE           2:14.56    2:14.35    2  
                  27.44     1:00.60 (33.16)     1:41.19 (40.59)     2:14.35 (33.16)
  5 Cicalese, Ed              18 Saint Rose-AD        2:15.07    2:14.95    1  
                  27.94     1:03.01 (35.07)     1:43.29 (40.28)     2:14.95 (31.66)
  6 Cesaro, Matt D            21 Bentley-NE                NT    2:17.23  
                  28.08     1:03.36 (35.28)     1:44.25 (40.89)     2:17.23 (32.98)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Travers, Emily B          22 Bentley-NE            159.95     156.75    9  
  2 Mathews, Abby J           19 Bentley-NE            157.65     154.05    4  
  3 McGlone, Lauren           20 Saint Rose-AD         250.70     119.20    3  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jon Z            21 Bentley-NE            171.90     176.40    9  
  2 Walsh, Michael S          20 Bentley-NE            192.20     167.65    4  
  3 Butler, Ryan              19 Saint Rose-AD         277.80     145.45    3  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaduboski, Anne V         21 Bentley-NE           2:06.21    2:12.30    9  
                  29.55     1:02.91 (33.36)     1:37.46 (34.55)     2:12.30 (34.84)
  2 Kraft, Kelsey             18 Saint Rose-AD        2:20.44    2:22.91    4  
                  30.87     1:07.39 (36.52)     1:45.34 (37.95)     2:22.91 (37.57)
  3 Nuszer, Devin             20 Saint Rose-AD        2:29.74    2:33.45    3  
                  32.59     1:10.73 (38.14)     1:52.18 (41.45)     2:33.45 (41.27)
  4 Almeda, Mary-Kate         21 Saint Rose-AD        2:34.95    2:34.92    2  
                  33.82     1:12.14 (38.32)     1:52.52 (40.38)     2:34.92 (42.40)
  5 Brewster, Larissa A       21 Bentley-NE           2:41.38    2:47.44    1  
                  35.20     1:17.04 (41.84)     2:01.84 (44.80)     2:47.44 (45.60)
  6 Petricca, Jaime L         20 Bentley-NE                NT    2:55.32  
                  36.62     1:20.35 (43.73)     2:07.29 (46.94)     2:55.32 (48.03)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krok, Joseph              19 Saint Rose-AD        2:06.04    2:06.44    9  
                  27.08       58.68 (31.60)     1:31.88 (33.20)     2:06.44 (34.56)
  2 Go, George L              21 Bentley-NE           2:11.41    2:10.12    4  
                  28.40     1:00.93 (32.53)     1:34.10 (33.17)     2:10.12 (36.02)
  3 Culkin, Michael A         19 Bentley-NE           2:08.21    2:10.88    3  
                  28.68     1:00.79 (32.11)     1:34.80 (34.01)     2:10.88 (36.08)
  4 Massa, Nick               20 Saint Rose-AD        2:13.84    2:18.17    2  
                  30.62     1:05.82 (35.20)     1:42.17 (36.35)     2:18.17 (36.00)
  5 Healy, Christopher        20 Saint Rose-AD        2:11.20    2:21.09    1  
                  30.03     1:06.21 (36.18)     1:43.95 (37.74)     2:21.09 (37.14)
  6 DeMeule, Ben W            19 Bentley-NE           2:41.91    2:36.81  
                  31.55     1:10.19 (38.64)     1:52.63 (42.44)     2:36.81 (44.18)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Caitlin         20 Saint Rose-AD          54.42      54.41    9  
                  26.02       54.41 (28.39)                                        
  2 Power, Kellen m           18 Bentley-NE             54.68      55.91    4  
                  26.85       55.91 (29.06)                                        
  3 Drogosz, Monika           19 Bentley-NE             56.93      56.60    3  
                  26.80       56.60 (29.80)                                        
  4 Robinson, Alicia          21 Saint Rose-AD          56.05      58.29    2  
                  28.17       58.29 (30.12)                                        
  5 Suda, Amelia M            18 Bentley-NE           1:01.10    1:00.87    1  
                  29.13     1:00.87 (31.74)                                        
  6 Sanicola, Kerrianne       21 Saint Rose-AD        1:05.87    1:06.13  
                  31.73     1:06.13 (34.40)                                        
 -- Merrill, Adrianna         18 Bentley-NE                NT   X1:02.65  
                  29.62     1:02.65 (33.03)                                        
 -- Derico, Angela            20 Saint Rose-AD        1:06.23   X1:04.95  
                  31.22     1:04.95 (33.73)                                        
 -- Ylonen, Kelsey G          20 Bentley-NE                NT   X1:06.92  
                  31.97     1:06.92 (34.95)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouellette, Egen J         21 Bentley-NE             49.11      50.04    9  
                  24.07       50.04 (25.97)                                        
  2 Kruger, Jonathan          21 Saint Rose-AD          49.49      50.07    4  
                  24.18       50.07 (25.89)                                        
  3 Sylvia, Steven T          18 Bentley-NE             49.25      50.50    3  
                  24.01       50.50 (26.49)                                        
  4 Frantel, Joseph M         20 Bentley-NE                NT      52.20    2  
                  25.19       52.20 (27.01)                                        
  5 Pellant, JR               18 Saint Rose-AD          54.49      53.64    1  
                  25.50       53.64 (28.14)                                        
  6 Hodgkiss, Sean            21 Saint Rose-AD          56.32      55.22  
                  25.98       55.22 (29.24)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaduboski, Anne V         21 Bentley-NE           2:06.95    2:12.29    9  
                  31.15     1:04.11 (32.96)     1:37.97 (33.86)     2:12.29 (34.32)
  2 Schuyler, Stephanie       20 Saint Rose-AD        2:12.54    2:20.17    4  
                  32.07     1:06.69 (34.62)     1:43.21 (36.52)     2:20.17 (36.96)
  3 Lewis, Caroline P         18 Bentley-NE           2:23.50    2:22.67    3  
                  33.60     1:09.59 (35.99)     1:46.72 (37.13)     2:22.67 (35.95)
  4 Dooley, Taryn A           20 Bentley-NE           2:19.66    2:23.46    2  
                  34.00     1:10.21 (36.21)     1:47.33 (37.12)     2:23.46 (36.13)
  5 McNamara, Mackenzie       18 Saint Rose-AD        2:29.39    2:29.69    1  
                  35.33     1:12.62 (37.29)     1:51.51 (38.89)     2:29.69 (38.18)
  6 Verdoliva, Rachel         20 Saint Rose-AD        2:25.77    2:34.66  
                  35.98     1:14.10 (38.12)     1:53.47 (39.37)     2:34.66 (41.19)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaver, Bryan             20 Saint Rose-AD        1:58.63    2:04.39    9  
                  29.77     1:00.39 (30.62)     1:32.38 (31.99)     2:04.39 (32.01)
  2 Curran, Dave T            20 Bentley-NE           2:15.57    2:09.07    4  
                  30.94     1:03.23 (32.29)     1:36.57 (33.34)     2:09.07 (32.50)
  3 Horan, Chris R            22 Bentley-NE           2:09.59    2:10.89    3  
                  29.94     1:02.24 (32.30)     1:35.76 (33.52)     2:10.89 (35.13)
  4 Crowley, Sean             19 Saint Rose-AD        2:08.67    2:10.97    2  
                  31.39     1:05.36 (33.97)     1:38.93 (33.57)     2:10.97 (32.04)
  5 Ryan, Pat S               20 Bentley-NE           2:16.52    2:15.62    1  
                  30.54     1:03.42 (32.88)     1:38.85 (35.43)     2:15.62 (36.77)
  6 Pellant, JR               18 Saint Rose-AD        2:15.19    2:23.11  
                  33.73     1:10.02 (36.29)     1:47.15 (37.13)     2:23.11 (35.96)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Caitlin           19 Saint Rose-AD        5:16.89    5:18.07    9  
                  27.91       59.11 (31.20)     1:31.10 (31.99)     2:03.49 (32.39)
        2:35.81 (32.32)     3:08.51 (32.70)     3:41.00 (32.49)     4:13.73 (32.73)
        4:46.30 (32.57)     5:18.07 (31.77)                                        
  2 Exley, Heather k          18 Bentley-NE           5:31.52    5:28.84    4  
                  30.16     1:02.22 (32.06)     1:34.92 (32.70)     2:07.70 (32.78)
        2:40.69 (32.99)     3:14.17 (33.48)     3:47.71 (33.54)     4:21.54 (33.83)
        4:55.50 (33.96)     5:28.84 (33.34)                                        
  3 Boretti, Susie L          20 Bentley-NE           5:26.86    5:37.49    3  
                  30.31     1:03.51 (33.20)     1:37.46 (33.95)     2:12.20 (34.74)
        2:47.13 (34.93)     3:21.87 (34.74)     3:56.09 (34.22)     4:30.19 (34.10)
        5:04.14 (33.95)     5:37.49 (33.35)                                        
  4 Lockwood, Christine       22 Saint Rose-AD        5:20.34    5:43.57    2  
                  29.87     1:02.71 (32.84)     1:36.65 (33.94)     2:10.87 (34.22)
        2:45.68 (34.81)     3:21.22 (35.54)     3:56.98 (35.76)     4:32.51 (35.53)
        5:08.26 (35.75)     5:43.57 (35.31)                                        
  5 DeVoe, Ally T             18 Bentley-NE           5:45.82    5:53.53    1  
                  29.48     1:02.80 (33.32)     1:37.99 (35.19)     2:14.35 (36.36)
        2:50.78 (36.43)     3:27.49 (36.71)     4:05.05 (37.56)     4:41.63 (36.58)
        5:17.76 (36.13)     5:53.53 (35.77)                                        
  6 Affronti, Hayley          20 Saint Rose-AD        6:20.90    6:15.50  
                  32.72     1:09.21 (36.49)     1:46.64 (37.43)     2:25.14 (38.50)
        3:03.88 (38.74)     3:42.69 (38.81)     4:21.05 (38.36)     4:59.63 (38.58)
        5:38.54 (38.91)     6:15.50 (36.96)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kyle              18 Saint Rose-AD        4:54.01    5:02.18    9  
                  26.14       54.80 (28.66)     1:24.57 (29.77)     1:55.27 (30.70)
        2:26.07 (30.80)     2:57.04 (30.97)     3:28.38 (31.34)     4:00.26 (31.88)
        4:32.17 (31.91)     5:02.18 (30.01)                                        
  2 Champagne, Tyler S        19 Bentley-NE           5:02.73    5:12.17    4  
                  26.80       56.58 (29.78)     1:27.27 (30.69)     1:58.68 (31.41)
        2:30.17 (31.49)     3:02.24 (32.07)     3:34.52 (32.28)     4:07.17 (32.65)
        4:39.93 (32.76)     5:12.17 (32.24)                                        
  3 Stricker, Erik E          20 Bentley-NE           5:23.40    5:22.26    3  
                  28.83     1:00.40 (31.57)     1:32.88 (32.48)     2:05.92 (33.04)
        2:39.39 (33.47)     3:13.09 (33.70)     3:46.70 (33.61)     4:19.65 (32.95)
        4:51.52 (31.87)     5:22.26 (30.74)                                        
  4 Cicalese, Ed              18 Saint Rose-AD        5:20.68    5:22.61    2  
                  28.15       59.27 (31.12)     1:31.44 (32.17)     2:04.32 (32.88)
        2:37.58 (33.26)     3:10.93 (33.35)     3:44.64 (33.71)     4:18.53 (33.89)
        4:51.87 (33.34)     5:22.61 (30.74)                                        
  5 Culkin, Michael A         19 Bentley-NE           5:13.07    5:28.47    1  
                  29.36     1:01.33 (31.97)     1:34.72 (33.39)     2:08.66 (33.94)
        2:42.69 (34.03)     3:16.75 (34.06)     3:50.85 (34.10)     4:24.69 (33.84)
        4:58.05 (33.36)     5:28.47 (30.42)                                        
  6 Hodgkiss, Sean            21 Saint Rose-AD        5:10.95    5:48.21  
                  30.52     1:03.38 (32.86)     1:37.38 (34.00)     2:13.06 (35.68)
        2:48.51 (35.45)     3:24.38 (35.87)     4:00.94 (36.56)     4:37.41 (36.47)
        5:13.55 (36.14)     5:48.21 (34.66)                                        
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Travers, Emily B          22 Bentley-NE            327.70     260.45    9  
  2 Mathews, Abby J           19 Bentley-NE            244.00     249.95    4  
  3 McGlone, Lauren           20 Saint Rose-AD         140.70     126.45    3  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Michael S          20 Bentley-NE            236.75     267.70    9  
  2 Andrews, Jon Z            21 Bentley-NE            171.90     228.40    4  
  3 Butler, Ryan              19 Saint Rose-AD         216.90     191.00    3  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanmyer, Hilary          20 Saint Rose-AD        2:29.80    2:31.77    9  
                  35.15     1:13.75 (38.60)     1:53.04 (39.29)     2:31.77 (38.73)
  2 Woodcock, Naomi           19 Saint Rose-AD        2:31.99    2:32.56    4  
                  35.19     1:13.94 (38.75)     1:52.92 (38.98)     2:32.56 (39.64)
  3 Campbell, Erin L          18 Bentley-NE           2:31.39    2:34.38    3  
                  35.96     1:15.09 (39.13)     1:53.67 (38.58)     2:34.38 (40.71)
  4 Hodsdon, Jessica N        19 Bentley-NE           2:31.16    2:36.49    2  
                  34.22     1:12.91 (38.69)     1:53.86 (40.95)     2:36.49 (42.63)
  5 Murphy, Molly H           20 Bentley-NE           2:38.81    2:39.67    1  
                  36.02     1:16.84 (40.82)     1:58.47 (41.63)     2:39.67 (41.20)
  6 Schlegel, Chrissy         19 Saint Rose-AD        2:49.97    2:49.26  
                  39.13     1:21.59 (42.46)     2:04.63 (43.04)     2:49.26 (44.63)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brauer, Ryan              20 Saint Rose-AD        2:18.55    2:13.43    9  
                  29.90     1:03.34 (33.44)     1:37.73 (34.39)     2:13.43 (35.70)
  2 Delarede, Steve           18 Saint Rose-AD        2:23.18    2:21.75    4  
                  29.78     1:04.54 (34.76)     1:43.43 (38.89)     2:21.75 (38.32)
  3 Brown, Keron C            19 Bentley-NE           2:39.94    2:29.42    3  
                  32.99     1:11.04 (38.05)     1:50.34 (39.30)     2:29.42 (39.08)
  4 Belanger, Peter B         18 Bentley-NE           2:36.30    2:33.01    2  
                  32.49     1:10.78 (38.29)     1:51.62 (40.84)     2:33.01 (41.39)
  5 Sutherlund, Andrew        18 Saint Rose-AD             NT    2:36.73    1  
                  35.45     1:15.41 (39.96)     1:56.61 (41.20)     2:36.73 (40.12)
  6 Stricker, Erik E          20 Bentley-NE                NT    2:37.30  
                  35.21     1:15.92 (40.71)     1:57.31 (41.39)     2:37.30 (39.99)
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:39.99    1:44.86   11  
     1) Woodcock, Naomi 19              2) Brauer, Caitlin 19             
     3) McNamara, Mackenzie 18          4) Peterson, Caitlin 20           
                  27.94       53.21 (25.27)     1:20.16 (26.95)     1:44.86 (24.70)
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:40.53    1:44.88    4  
     1) Shin, Amy 19                    2) Boretti, Susie L 20            
     3) Temple, Sarah E 21              4) Power, Kellen m 18             
                  26.11       52.71 (26.60)     1:19.21 (26.50)     1:44.88 (25.67)
  3 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    1:56.07    2  
     1) Affronti, Hayley 20             2) Derico, Angela 20              
     3) Ramos, Krystal 18               4) Almeda, Mary-Kate 21           
                  29.24       59.13 (29.89)     1:27.30 (28.17)     1:56.07 (28.77)
  4 Bentley University-NE  'C'                             NT    2:02.68  
     1) Heinonen, Elizabeth R 22        2) Pflanz, Lauren M 20            
     3) Sikora, Karen A 20              4) Ylonen, Kelsey G 20            
                  30.40       59.50 (29.10)     1:32.68 (33.18)     2:02.68 (30.00)
 -- Bentley University-NE  'B'                             NT         DQ  
     1) Leahy, Andrea M 20              2) Caher, Erin m 19               
     3) Mazza, Kelly A 19               4) Phelps, Rose K 18              
                  28.75       57.80 (29.05)     1:26.05 (28.25)          DQ (27.82)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The College of Saint Rose-AD  'A'                 1:02.69    1:30.21   11  
     1) Brauer, Ryan 20                 2) Yafayev, Vadim 20              
     3) Shaver, Bryan 20                4) Wilson, Kyle 18                
                  23.39       45.74 (22.35)     1:07.37 (21.63)     1:30.21 (22.84)
  2 Bentley University-NE  'A'                        1:28.42    1:31.01    4  
     1) Chan, Phillip K 18              2) Simoneau, Michael E 19         
     3) Go, George L 21                 4) Frantel, Joseph M 20           
                  22.85       45.76 (22.91)     1:08.29 (22.53)     1:31.01 (22.72)
  3 Bentley University-NE  'B'                             NT    1:36.17    2  
     1) Champagne, Tyler S 19           2) Cesaro, Matt D 21              
     3) Brown, Keron C 19               4) Horan, Chris R 22              
                  23.74       46.47 (22.73)     1:11.59 (25.12)     1:36.17 (24.58)
  4 Bentley University-NE  'C'                             NT    1:38.24  
     1) Argiros, Chris C 21             2) DeMeule, Ben W 19              
     3) Ryan, Pat S 20                  4) Smolik, Taylor R 20            
                  24.30       48.89 (24.59)     1:13.32 (24.43)     1:38.24 (24.92)
  5 The College of Saint Rose-AD  'B'                      NT    1:43.88  
     1) Cicalese, Ed 18                 2) Hodgkiss, Sean 21              
     3) Massa, Nick 20                  4) Pellant, JR 18                 
                  27.36       53.17 (25.81)     1:18.51 (25.34)     1:43.88 (25.37)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Bentley University                  130   2. The College of Saint Rose           107
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. The College of Saint Rose           122   2. Bentley University                  115